Emeklilik ömrü kısaltıyor

A A

03.05.2016 - 14:10 Son Güncelleme:

Yapılan bir araştırma, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 65 yaş üstü insanların ölüm riskinin yüzde 11 oranında azaldığını ortaya koydu

Emeklilik ömrü kısaltıyor

Emekliliğinin gelmesi için çalıştığı her günü parmakla sayanların "İşleyen demir ışıldar" atasözüne daha fazla kulak vermeleri gerekebilir. Zira yapılan bir araştırma, 65 yaş üstü çalışan insanların daha uzun yaşadığını kanıtladı.1992 ile 2010 yılları arasında 65 yaş üstü çalışanların incelendiği araştırma, bir yıl çalışmanın ölüm riskini yüzde 11 azalttığını ortaya koydu. 65 yaş üstü çalışanlardan sağlık sorunu olanların bile yüzde 9 oranında daha az ölüm riskine sahip olduğu belirlendi.Söz konusu yıllar içinde 65 yaş üstü katılımcılardan sağlıklı olanların yüzde 12’si, herhangi bir sağlık problemi olanların ise yüzde 25’i öldü.

Çalışmak sağlığı olumlu etkiliyor

Araştırmanın direktörü ABD’deki Oregon Üniversitesi doktora öğrencisi Chenkai Wu, "Çalışmak insanlara ekonomik ve sosyal kazanımlar sağlıyor. Bu sayede insanların yaşam süresi uzuyor" ifadelerini kullandı.Emeklilikten sonra çalışma konusundaki araştırmaların ekonomik kazanımlara odaklandığına dikkat çeken Wu, sağlık kazanımlarının ise görmezden gelindiğinin altını çizdi.