Enfeksiyonlara karşı bağışıklığı yükseltecek öneriler

Enfeksiyonlara karşı bağışıklığı yükseltecek öneriler

Enfeksiyonlara karşı bağışıklığı yükseltecek öneriler

Özellikle eğitim hayatına kademeli geçişin ardından anne babalar çocuklarını Covid-19 salgınından korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını arıyor. Çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri önerileri havada uçuşuyor. Oysa bağışıklık sisteminin temelini oluşturan dört unsurun “düzenli uyku, yeterli su tüketimi, dengeli beslenme ve egzersiz” olduğuna işaret eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Samlı, konu hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...

Anne babalar çocuklarının yaş gruplarına göre uykularını, su tüketimlerini düzenlemeli. Onlara genel hijyen kurallarını da öğreterek, uygulamada örnek olarak destek olmalı.

Yeterli ve düzenli uyku hastalanmaktan alıkoymasa da ihmal edildiğinde çocuğunuzun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Bir yaşın altındaki bebeklerin 12-16 saat, 1-2 yaş arasındaki çocukların 11-14 saat, 3-5 yaş arasındaki çocukların 10-13 saat, 6-12 yaş grubunun 9-12 saat ve 13-18 yaş arasındaki çocukların da 8-10 saat günlük uykuya ihtiyacı var.

Her gün yeterince su içilmesi, güçlü bağışıklık sistemi için gerekli. Su, kandaki besinleri ve bileşikleri taşır, vücut sıcaklığını düzenler ve atıkları uzaklaştırır.

Su içeren meyve ve sebzeler tüketilebilirken, şekerli meyve suları, şuruplar, meyve suyu konsantreleri, gazlı ve gazsız içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

İlk altı ay sadece anne sütü, 6-12 ay arası günde 30-100 ml, 1-4 yaş arası 4 su bardağı, 4-8 yaş arası 4-6 su bardağı, 8-12 yaş döneminde 6-8 su bardağı ve 12 yaş üzerinde 8-10 su bardağı su tüketilmeli.

Daha güçlü bağışıklık sistemi ve düşük bulaşıcı hastalık riskinin temeli, dengeli beslenmede yatıyor. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, lif, protein ve antioksidanları alması için her gün çeşitli taze ve işlenmemiş yiyecekler tüketmesi gerekiyor.

Evde hazırladığınız taze meyve, sebze ve yiyeceklere ne kadar bağlı kalırsanız, beslenme açısından o kadar iyi durumda olursunuz.

Günlük beslenme düzeninde ikisi hayvansal, ikisi de bitkisel olmak üzere dört farklı gıda tüketilmesini öneriliyor. Bitkisel olarak sebze, meyve, kuru baklagiller ve tahıllar, hayvansal olarak yumurta, et, tavuk, balık ve sakatat ile süt ve süt ürünleri grubundan besin alımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Egzersiz, kalp atış hızını artırma, biraz terleme, eğlenme ile bağışıklık sistemini koruyan ve çocukları sağlıklı tutan süreçtir. Çocuklarımızın her gün en az bir saat egzersiz yapması gerekiyor.