Erkeğin sperm kalitesi tüp bebek tedavisinde başarıyı nasıl etkiler?

Erkeğin sperm kalitesi tüp bebek tedavisinde başarıyı nasıl etkiler?

Erkeğin sperm kalitesi tüp bebek tedavisinde başarıyı nasıl etkiler?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, erkeğin sperm kalitesinin tüp bebek tedavisinde olan önemini sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüp bebek tedavisinde sperm kalitesi tedavinin başarısı ve sağlıklı bir embriyoya sahip olma açısından çok önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı sperm seçimi anne ve babadaki olası genetik hastalıkları doğacak çocuklara aktarmayı engel olmada çok önemli bir rol oynamaktadır.

Erkeklerin yaşam şekli ve beslenme alışkanlığı spermin kalitesini düşürüp artırabiliyor. Sperm sayısını ya da sperm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyerek gebelik şansını bir hayli düşürebiliyor. Sperm sayısını ve hareketliliğini, yaşam tarzı, stres ve kötü beslenme alışkanlığı son derece olumsuz etkiliyor.

Gebelik için 1 mililitre meni içerisinde ortalama 15 milyon, toplamda da yaklaşık 40 milyon civarında sperm olması gerekiyor. Bu sayılardan daha azında doğal yollardan gebelik mümkün olmamaktadır.

Beslenme ve sağlıklı yaşam sperm kalitesini artırabilir

Sperm kalitesini ve hareketliliğini artırmanın yolu sadece beslenme alışkanlığını değiştirmek değil başlı başına yaşam tarzını değiştirmekten geçmektedir. Günlük hayatta yapılacak olan küçük değişikliklerin bile sperm kalitesi üzerinde önemli olumlu etkileri bulunmaktadır.

Sperm sağlığını yükselten gıdaları arka arkaya tüketmenin bir faydası yoktur. Bunun yerine düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak gerekmektedir.

İstiridye bilinen en güçlü afrodizyak doğal gıda olarak bilinmektedir. Ayrıca somon balığı ve kırmızı et de sperm kalitesini etkileyen et türleri arasında yer almaktadır. Kırmızı sebzeler ve meyveler, muz, keçiboynuzu, kabak ve ay çekirdeği gibi kuru yemişler, D vitamini açısından zengin mantar da sperm kalitesi için tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Yaşam tarzına dikkat edilmelidir!

Düzenli beslenmenin dışında günlük hayatta da dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Beslenmenin yanı sıra düzenli olarak spor yapmak da son derece önemlidir. Ayrıca dar kıyafetlerden uzak durmak gerekmektedir. Alkol ve sigara kullanımı spermlerin DNA yapısını bozmaktadır. Bu nedenle sperm kalitesini önemli derecede düşürmektedir. Aşırı derecede radyasyona maruz kalmak, obezite, D vitamini, çinko ve selenyum eksikliği, enfeksiyonlar ve kanser tedavisi, sperm kalitesini düşüren unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle düzenli beslenmenin yanı sıra günlük hayatta da değişiklik yapmak son derece önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüp bebekte kaliteli ve sağlıklı sperm nasıl seçiliyor?

Günümüzde IMSI tekniği ile kaliteli yani sağlıklı sperm hücreleri daha doğru bir şekilde seçilip mikroenjeksiyon tekniği ile laboratuvar ortamında tüp bebek tedavisinde kullanılabiliyor. Yapılan tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolara uygulanacak genetik teşhis yöntemleri ile sağlıklı nesillerin dünyaya gelmesini sağlamak artık mümkün.

IMSI tekniği ile spermler yaklaşık 6.000 - 8.000 kat büyütülüp mikroskoplar altında seçilerek mikroenjeksiyon tekniğinde kullanılır. Bu teknik ile sağlıklı sperm seçiminde özellikle baş, sitoplazma ve çekirdek kısmında olabilecek anormallikleri ayıklayarak en sağlıklı spermi elde etme imkanı sahip olunur. Sağlıklı sperm kullanılarak elde edilen embriyolar da yüksek oranda sağlıklı olur. Genler yoluyla genetik bozukluk aktarım riski düşer, sağlıklı bir bebek sahip olma ve tüp bebek tedavisinin başarılı olma oranı artar.