Erkekler cilt bakımında nelere dikkat etmeli?

Erkekler cilt bakımında nelere dikkat etmeli?

Cilt bakımı, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de önemlidir. Bu noktada cildi tanımak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şale Yılmaz, erkeklerde cilt bakımıyla ilgili bilgi verdi.

Yaşam şartları değiştikçe beklentiler de değişiyor. Sağlıklı ve enerjik görünüm, hem iş hemde özel yaşamda başarıyı getiriyor. Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, cilde iyi bakmak, iyi görünmek hem kişisel olarak iyi hissetmek, hemde pozitif bir imaj oluşturmak açısından önemli. İşte bu nedenle erkekler son zamanlarda ciltlerine daha çok özen gösteriyor.

Erkek cildi kadın cildinden temel farklılıklar gösterir. Bunlar cildin kalın olması, daha çok yağlanması ve kollajen yapısının daha güçlü olmasıdır. Kısaca yaşlanma etkileri konusunda erkekler kadınlardan avantajlıdır. Ancak bu cilde bakmayacağı veya sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. Erkek cildi de kadın cildinde olduğu gibi sorunlar yaşayabilir. Lekelenebilir, hassasiyet artışı, akne oluşumu görülebilir. Bu durumda kadınlarda olduğu gibi bu sorunlara yönelik ürünler kullanılmalı ve gerekli durumlarda mutlaka cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Temel bakımlar kadın ve erkekte değişmez. Cildi uygun temizleyiciyle temizlemek, tonik kullanmak ve sonrasında uygun serum, krem gibi nemlendirici ürünler kullanmak rutin bakımlardır.
Öncelikle cilt tiplerine bakarsak, hassas, normal, kuru, yağlı ve karma cilt tiplerini görürüz. Cildi tanıyarak buna yönelik seçimler yapmak gerekir. Yüzünüzü sabah- akşam ve spor yaptıktan sonra uygun bir ürünle temizleyip ılık suyla durulayın. Örneğin yağlı cilde sahip erkekler daha uzun süre sivilce sorunu yaşayabilir. ürün seçiminde oil-free, komedon oluşturmayan ürünler tercih edilmeli, su bazlı nemlendiriciler seçilmelidir. Hassas cilt yapısına sahip erkekler ise parfümsüz ve kimyasal içeriği daha az olan, hassas cilt ürünleri tercih etmeliler.

Erkekler cilt bakımında nelere dikkat etmeli?

Cilt lekeleri erkeklerde kadınlara oranla daha seyrektir. Sebebi de kadınlardaki hormonların leke oluşumuna daha yatkınlık yaratmasıdır. Gebelik, doğum kontrol hapları kadınlarda lekeleri arttıran diğer faktörlerdir.

Traş olmak erkek cildinde düzenli bir peeling işlemidir. Ancak aynı zamanda hassasiyete de yol açabilir. Traşa bağlı ciltte çizik, batık ve tahrişler görülebilir. Bu nedenle traş sonrasına alkolsüz, cildi sakinleştiren özel ürünler kullanılmalıdır. Traşta kullanılan traş bıçağı, traş makinası için hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Traş bıçakları sık, sık değiştirilmelidir.

Cildinizi düzenli olarak kontrol edin, yeni oluşumları takip edin. Benler, lekeler konusunda dikkatli olun. Gerekirse doktorunuza başvurmakta gecikmeyin. Cilt kanserinin erken teşhisle tedavi olabileceğini unutmayın.

Güneş koruyucu kullanın. Erkekler çalışma hayatı, sosyal hayat derken daha uzun saatleri güneş altında geçirirler bu nedenle güneşten korunma konusunda daha özenli davranmaları gerekir. SPF30 içeren bir koruyucuyu düzenli kullanmak çok faydalı olacaktır.

Bunlara ek olarak kırışıklıların çözümünde, cildin yenilenmesinde ihtiyaca göre seçilecek botulinum toksin ve dolgu uygulamaları, kimyasal peeling, dermaroller, radyofrekans ve fokuslu ultrason gibi yöntemler faydalı olacaktır. Erkeklerde botulinum toksin uygulaması doz olarak farklıdır. Kas yapısı daha güçlü olduğunda dozlar daha yüksektir. Ancak erkeklerde kaş şekli kadınlardan farklı olduğu için bunu koruyacak şekilde uygulanmalıdır. Ayrıca erkeklerde yapılacak dolgu uygulamalarında da ifadeyi değiştirmemek erkeksi hatları koruyarak uygulama yapmak önemlidir. Hedef çizgileri tamamen yok etmek değil, dinamik ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktır.

Her erkeğin cildi farklıdır. Bu nedenle bakım konusunda standart bir yaklaşım yoktur. Eğer cildinizde sorun yaşıyorsanız dermatoloğa başvurmaktan çekinmeyin.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS