hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erkekler köşeli bir yüz hattı için neler yapmalı, neler yapmalı?

  Erkekler köşeli bir yüz hattı için neler yapmalı, neler yapmalı
  expand

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, erkeklerin köşeli bir yüz hattına sahip olmaları için neler yapmaları gerektiğini sizler için anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erkeklerin biz hekimlere sorduğu en önemli sorulardan biri, belirgin bir çene çizgisinin nasıl elde edileceğidir. Erkeklerde zayıf bir çene tipik olarak genetik ve yaşın bir kombinasyonudur. Keskin ve belirgin yüz hatları ve çene çizgisi her yaşta arzu edilir.

  Yaşlandıkça çeneniz ve yüz hatlarınız daha fazla endişe kaynağı olabilir ve iyi bir çene çizgisi daha genç görünmenize yardımcı olabilir. Zayıf bir çene, yuvarlak bir çene ve mandibulanın (alt çene kemiği) içe doğru daha fazla oturmasından kaynaklanmasından oluşabilir. Buna karşılık, yontulmuş bir çene çizgisi öne veya dışa doğru konumlandırılmıştır.

  Keskin bir çene çizgisi genellikle genç yaşlarda daha belirgin olur. Daha güçlü bir çene ve keskin yüz hatları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle elde edilebilir:

  - Yüz ve çene hattı egzersizleri,
  - Kilo kaybı,
  - Dermal dolgu maddeleri,
  - Botoks,
  - Çene implantları.

  Çene çizgisi yaşla birlikte nasıl değişkenlik gösterir?

  Yaşlanma, sanki yatağa gidip ertesi gün 70 yaşında uyanmışsınız gibi bir gecede olmuş gibi görünebilir. Ancak yaşlanma aşamalı bir süreçtir. 20'li yaşların ortalarında kollajen üretimi yavaşladığından cilt elastikiyeti azalmaya başlar. 40'lı yaşlarımıza girerken, çoğu insan yaşlanmanın etkilerini fark etmeye başlar. En belirgin değişiklikler normalde daha derin çizgiler ve kırışıklıkların bir kombinasyonu ve yüz hatlarındaki değişikliklerle meydana gelir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  50'ye gelindiğinde, azalan kollajen üretimi ve yağ dokusu kaybı, zayıf yüz kasları ve kemik kaybıyla birleştiğinde çene çizgisini önemli ölçüde değiştirebilir. Ayrıca çene altında yağ birikerek çenenin zayıf görünmesine ve gıdı görünümüne neden olur.

  En iyi jawline egzersizleri nelerdir?

  Yüz ve çene hattı egzersizleri, daha güçlü bir çene oluşturmak için kasları şekillendirmeye ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. En iyi çene egzersizlerinden üçü:
  Çene kaldırma

  1. Ağzınızı kapatarak ve çenenizi öne doğru iterek başlayın.
  2. Ardından, çenenizi boynunuza doğru indirin ve ardından çenenizi olabildiğince yukarı kaldırın. Cildin gerildiğini ve kasıldığını hissedebilmelisiniz, bu da kasların kasıldığı anlamına gelir.
  3. 10'a kadar sayın ve istediğiniz kadar tekrarlayın.
  Balık ağız yöntemi
  1. Ağzınızı açın ve “o” ve ardından “e” deyin.
  2. Dişlerinizi dudaklarınızla kapatmaya çalışın.
  3. 10 kez tekrarlayın.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca çenenizi gün boyunca hiç düşünmeden çalıştırmak için sakız çiğneyebilirsiniz.

  Ameliyatsız belirgin bir çene hattına sahip olun

  Botoks ve dermal dolgu maddeleri, cerrahi olmayan yaşlanma karşıtı tedavilerin en popüler iki şeklidir ve her iki tedavi de derin çizgileri ve kırışıklıkları azaltabilir ve yüzün konturlanmasına yardımcı olabilir.

  Ameliyat olmadan belirgin bir çene hattını nasıl elde edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, botoks ve dermal dolgu maddelerinden yardım alabilmeniz mümkün.

  Botoks

  Botoks, kasları donduran nörotoksindir. Erkeklerde botoks, gıdıları kaldırıp sıkılaştırarak daha belirgin bir çene oluşturmak için kullanılabilir. Yüz hatlarını daraltmak için stratejik olarak botoks enjekte edilerek v-çizgisi yüz şekli elde edilebilirler.

  Dermal dolgu maddeleri

  Dermal dolgu maddeleri, “güçlü çene” oluşturmanın en etkili yoludur.

  Deneyimli bir estetisyen hekim, erkekler için dermal dolgu maddeleri çene yapısını verebilir ve çene hattını da güçlendirecek olan çeneyi büyütebilir. Doğal görünümlü yontulmuş bir çene çizgisi oluşturmanın anahtarı, doğru yerlerde uygun hacimlerde dolgu kullanmaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Jawline dolguları ne işe yarar?

  Dolgu maddeleri doğal kemik yapısını güçlendirmek için kullanılır. Çene ve çenede dikkatle planlanan dermal dolgu maddeleri, çene hattının çıkıntısını artırarak daha yapılı ve keskin bir çene hattı verebilir. Çeneye ek enjeksiyonlar, çene hattını daha da geliştiren ve tanımlayan bir kare şekli oluşturabilir.

  Hyalüronik asit dermal dolgu yaklaşık 12 ila 18 ay sürer. Hyalüronik asit dolgu maddesinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için aşağıda vermiş olduğumuz maddeleri uygulamanız gerekir:

  - Güneş kremi sürmek ve güneşlenmekten kaçınmak,
  - Günlük nemlendirici kullanmak,
  - Bol su içmek.

  Dermal dolguların riskleri var mı?

  Hyalüronik asit dermal dolgu ile riskler çok düşüktür; ancak, genellikle 48 saat içinde düzelen bazı geçici yan etkiler vardır.

  Dermal dolgu maddelerinin yaygın yan etkileri şunlardır:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Şişlik ve morarma,
  - Kızarıklık,
  - Kaşıntı ve deri döküntüsü.

  Yan etkileri azaltmak için, dolgu yaptırmadan yedi gün önce alkol, iltihap önleyici veya kan sulandırıcı, ağrı kesicilerden kaçınmalısınız. Dermal dolgu yaptırdıktan sonra sekiz saat bölgeye masaj yapmayın, uzanmayın ve 24 saat ağır egzersiz ve aktivitelerden kaçının.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow