Erken boşalma ve tedavisi

Erken boşalma ve tedavisi © Shutterstock

Erken boşalma sorunu ile karşılaşanların öncelikle bir üroloji uzmanına danışması gerektiğine dikkat çeken Psikiyatrist Prof. Dr. Kerem Doksat, doğru tedavi uygulamalarıyla bu sorunun kolaylıkla aşılabileceğini söyledi.

Son ölçümlere göre bu sorun, insan türünde 2 ila 3 dakika arasında olarak kabul edilmektedir. Bizden başka hiçbir türde böyle bir sorun yok. En çok erkeklerde görülür ve penis boyuyla orantılıdır. Hipnoz beklenti kaygısında (sertleşme olmayacak mı) kullanılabilir.


Erken boşalma tedavisi


Erken boşalma tedavisi diğer cinsel işlev bozuklukları gibi günümüzde modern ve bilimsel tedavi yöntemleri ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Toplumun penise ve erkeğin cinsel kimliğine yüklediği aşırı anlamın ağır yükü altında erkeğin ezilmemesi gerekir. İnsan olmanın doğal bir süreci olan sağlık sorunları kadın ve çocuklarda da görüldüğü gibi erkeklerde de görülebilmektedir. Bu nedenle, mevcut olan rahatsızlığı kabullenip tedavi için harekete geçmek yapılacak en doğru hareket olacaktır. Özellikle 6 ayı aşan sürede sorunun devam etmesi durumunda sorun büyüyecek, daha da karmaşık hale gelecektir. O yüzden erken boşalma tedavisi için zaman kaybedilmemesi önemlidir.


Sadece insanlarda görülen bir sorundur


Erken boşalmanın tedavisi için ilk yapılması gereken bir üroloji uzmanı tarafından ürolojik
değerlendirme olmalıdır. Bu değerlendirme sırasında hem muayene yapılacak hem de bazı testler istenecektir. Bu şekilde sorunun fiziksel kaynaklı olup olmadığı gözden geçirilir. Sorun genellikle psikiyatriktir. Fiziksel bir sebep olmayan (psikolojik) durumlarda cinsel terapist tarafından uygulanacak cinsel terapilerle erken boşalma sorunu kısa sürede çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca kişide eş zamanlı olarak sertleşme sorunları ve cinsel isteksizlik gibi sorunlar da olabilir. Bu tür cinsel sorunlar da ele alınmalıdır. Erken boşalma tedavisi detaylı bir cinsel öykünün alınmasından sonra verilecek genel bir cinsel bilgilendirme sonrası eşli ve bireysel egzersizleri içermektedir (Bilişsel Davranışsal Cinsel Terapiler).


Tedavilerde özgüvenin yeniden arttırılması, rahatlatılma, kaygıların giderilmesi ve güdülenme önemli yer tutar.  Boşalma kontrolü için verilen egzersizlerin aşamalı olarak düzenli bir şekilde tamamlanması halinde genelde 6 ila 10 seans arası bir sürede problem ortadan kalkacaktır. 


Çocukluk veya ergenlik çağı cinsel örselenmeleri için yapılan dinamik cinsel terapilerde süreç biraz daha uzayabilir.  Bu nedenle erken boşalma tedavisi için en fazla kullanılan ilaçlar antidepresan grubu ilaçlardır. Antidepresanların adeta bir yan etkisinden faydalanılmakta ve boşalmanın geciktirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bilişsel Davranışsal Cinsel tedaviler sonucunda erken boşalma sorunu yerini kontrollü boşalmaya bırakacak ve bu şekilde sağlıklı bir cinsel yaşama ulaşılacaktır.


Bir erkek nasıl ki idrarını, büyük abdestini tutabiliyorsa, boşalma kontrolünü de dakikalarca uzatabilir. Yani, cinsel ilişki sırasında penisin vajina içerisinde hiç boşalmadan ve sertliğini kaybetmeden 1 saat, hatta daha uzun süre kalabilmesi bile mümkündür. Gerekli durumlarda ilaç desteğinden de yararlanılmalıdır. Erken boşalan bazı erkeklerde bu sorunla birlikte cinsel ilişki sırasında penisin erken sönmesi, sertleşme problemleri ve cinsel isteksizlik sorunları da soruna eşlik edebilmektedir. O zaman bu sorunların da çözümlenmesi gerekmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS