Erken ölüme neden olan 5 şey

Erken ölüme neden olan 5 şey

Erken ölüme neden olan 5 şey

Chicago Üniversitesi'nden uzmanlara göre obezite, kanser istatiksel olarak ölüm nedenleri sıralamasında en üst sıralarda olsa da sağlıklı bir yaşamın önünde engel oluşturan 5 sessiz katil var ve ölüme neden olabiliyor.

Kemik kırılması, yalnızlık, koku alma hissinin kaybı, yürüme güçlüğü, bölünen uyku... İşte bu 5 sorunun hepsi birer sessiz katil ve vaktinden önce ölüme neden olabiliyor.

Uzmanlara göre yalnızlık kilo, kan basıncı ve kalp hastalığı kadar tehlikeli bir durum. Araştırmada psikolog, sosyolog, doktor ve yaşlı bakım uzmanlarından oluşan bir ekip yaşları 57 ile 85 arasında değişen 3 bin kadın ve erkek üzerinde araştırma yapıldı. Araştırma ekibine göre sağlıklı olup olmadığına karar vermek için bütüncül bakmak gerekiyor. Yine aynı ekip, obezitenin erken ölüme sanıldığı kadar etkisi olmadığını söylüyor.

Birçok başka araştırmayı da gözden geçirip raporlayan uzmanlara göre yalnızlık günde 15 sigara içmek kadar zararlı bir durum. Bu yüzden sosyal olmak, arkadaşlarla bağları koparmamak, akrabalarla görüşmek, evlenmek ve çocuk sahibi olmak faydalı görülüyor. Bu yönüyle araştırma annelerimizi ve evlenme öğütlerini bir bakıma haklı çıkarıyor gibi.