Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir? Kepekli Pirinç Besin Değerleri Ve Yararları...

Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir? Kepekli Pirinç Besin Değerleri Ve Yararları...

Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir? Kepekli Pirinç Besin Değerleri Ve Yararları...

Esmer pirinç, kabuğunu ve içerdiği çeşitli besin maddelerini koruyan pirinçtir. Bu, onu beslenme açısından beyaz pirinçten daha ilginç, faydalarla dolu bir pirinç yapar. Kahverengi pirinç, daha yavaş sindirime izin veren lifler açısından özellikle zengindir. Çok besleyici ve doyurucu bir pirinçtir. Tüketimi, öğünler arasında ufak atıştırmaları önler. Esmer pirinç de düşük glisemik indeksli diyetin bir parçası olarak tüketilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir?

 Pirinç artık dünyanın her yerinde yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Diyetimizin temelinde tüm soslarda pişirilir ve mağazalarımızda en kolay bulunan tahıllardan biridir. Ancak, alışkanlık olarak tabağınıza ne koyduğunuza dikkat etmezsiniz. Ancak, tüm pirinç eşit yaratılmamıştır.

 Pirinç tanesi uzun veya kısa, yuvarlak veya uzatılmış, basmati, organik olabilir, aynı zamanda beyaz veya kahverengi olabilir.

l Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltan bileşiklerdir. Bunlar, kardiyovasküler hastalıkların, belirli kanserlerin ve yaşlanmayla bağlantılı diğer hastalıkların başlangıcında rol oynadığına inanılan çok reaktif moleküllerdir.

l Esmer pirinç, özellikle tam tahıllı pirinç olmak üzere çeşitli antioksidanlar içerir.

l E vitamini ailesine ait bileşiklerin% 70'inden fazlasının bir tür antioksidan olan tokotrienoller olduğuna inanılmaktadır.

l Esmer pirinç harika bir manganez kaynağıdır, beyaz pirinç ise iyi bir kaynaktır. Manganez, bir düzine farklı metabolik süreci kolaylaştıran birkaç enzimin kofaktörü gibi davranır. Serbest radikallerin neden olduğu hasarın önlenmesine de katılır.

Kepekli pirinç bir B1 vitamini kaynağıdır. Tiamin olarak da adlandırılan bu vitamin, esas olarak sindirdiğimiz karbonhidratlardan enerji üretimi için gerekli olan bir koenzimin parçasıdır. Aynı zamanda sinir uyarılarının iletimine katılır ve normal büyümeyi destekler.

 Kepekli Pirinç Besin Değeri Nedir?

 Bazıları tadı veya sert dokusu için beyaz pirinçten daha çok tercih ederse, kahverengi pirinç her şeyden önce birçok yönden büyük bir besin değerine sahiptir. Mineral yönünden zengin, tohum ve kepekte bulunur. Lif bakımından zengindir, pirinç kepeği, sebzelerdeki ve diğer bütün gıdalardaki tüm lifler gibi bağırsak geçişini iyileştirir.

 Kahverengi pirinç, iyi bir selenyum kaynağıdır. Beyaz pirinç bir kaynaktır. Bu mineral, ana antioksidan enzimlerden biriyle çalışır, böylece vücutta serbest radikal oluşumunu engeller. Ayrıca tiroid hormonlarının aktif formuna dönüştürülmesine yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Pirinç bir fosfor kaynağıdır. Fosfor, kalsiyumdan sonra vücutta en çok bulunan ikinci mineraldir. Sağlıklı kemik ve dişlerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar. Ek olarak, diğer şeylerin yanı sıra dokuların büyümesi ve yenilenmesine katılır ve normal kan pH'ının korunmasına yardımcı olur. Son olarak, fosfor, hücre zarlarının bileşenlerinden biridir.

 Kepekli Pirincin Yararları Nelerdir?

 Kepekli pirinç bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kemik gelişimi, protein oluşumu, enzimatik reaksiyonlar, kas kasılması, diş sağlığı ve bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinde rol oynar. Aynı zamanda enerji metabolizmasında ve sinir uyarılarının iletilmesinde rol oynar.

 Kahverengi pirinç bir çinko kaynağıdır. Beyaz pirinç ise kadınlar için bir kaynaktır, erkeklerin ve kadınların ihtiyaçları farklıdır. Çinko, özellikle bağışıklık reaksiyonlarında, genetik materyal üretiminde, tat algısında, yara iyileşmesinde ve fetüsün gelişiminde rol alır. Aynı zamanda tiroid hormonları ile etkileşime girer. Pankreasta insülinin sentezine (üretimine), depolanmasına ve salınmasına katılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kepekli Pirinçte Hangi Mineraller Vardır?

 Kahverengi pirinç erkekler için bir demir kaynağıdır, erkeklerin ve kadınların ihtiyaçları farklıdır. Her vücut hücresi demir içerir. Bu mineral, oksijenin taşınması ve kanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Ayrıca yeni hücrelerin, hormonların ve nörotransmiterlerin (sinir uyarılarındaki haberciler) üretiminde rol oynar.

 Kepekli pirinç, B3 vitamini kaynağıdır. Niasin olarak da adlandırılan B3 vitamini, birçok metabolik reaksiyona katılır ve özellikle sindirdiğimiz karbonhidratlar, lipitler, proteinler ve alkolden enerji üretimine katkıda bulunur. Aynı zamanda normal büyüme ve gelişmeye izin vererek DNA oluşumu sürecine yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı