Ev kazalarında yapılan yanlışlar

A A

20.05.2016 - 17:05 Son Güncelleme:

Uzmanlar öksürenin sırtına vurmanın, yanığa doğrudan buz koymanın, zehirlenmede kusturmanın, saplanan cismi çıkarmanın yanlış hareketler olduğu belirtti.

Ev kazalarında yapılan yanlışlar

Ev kazalarında yapılması gerekenler konusunda ilk yardım eğitmeni-tiyatrocu Deniz Karadeniz’in geliştirdiği ve Medical Park Hastaneler Grubu ile New Life Besin Destek Ürünleri’nin işbirliğiyle yürütülen “Öpünce Geçmeyen Uflar İçin İlk Yardım Eğitimi” projesi, Tarsus’ta da uygulandı. Medical Park Tarsus Hastanesi, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle, annelere ev kazalarında yapılması gerekenler anlatıldı. Karadeniz, ev kazalarında öksürenin sırtına vurmak, yanık olan yere doğrudan buz koymak, zehirlenmelerde kusturmak gibi yanlışlar yapıldığını söyledi.

71 annenin katıldığı ve erkeklerin de ilgi gösterdiği ve tamamlayanlara sertifika verilen 3 saatlik eğitimde Deniz Karadeniz, ilk yardım müdahalelerini uygulamalı olarak gösterdi. Slayt gösterisi eşliğindeki eğitimde günlük hayattan örnekler veren Karadeniz, tiyatrocu olmasının da katkısıyla renkli hale getirdiği sunumunda ‘doğru bilinen ama yanlış olan’ bazı ilk yardım uygulamalarına dikkat çekti. Karadeniz, doğru yapıldığında basit bir işlem sayesinde hayat kurtaran ilk yardımın, yanlış yapıldığında ölümlere bile yol açabileceğine vurgu yaptı.
Deniz Karadeniz, bazı yanlışlar ve doğru uygulaması hakkında şunları söyledi:
"Yanık yerlere diş macunu, yoğurt, hatta salça sürüldüğünü görüyoruz. Oysa en doğrusu, ağır olmayan yanıklarda 20 dakika boyunca yanan bölgeyi suya tutmaktır. Ağır yanıklarda elbette hemen hastaneye götürmek gerekir. Doğrudan buz koymak da yanlış. Çünkü buz konulduğunda yanık bölgeye hasar veriyor.

Öksüren birinin sırtına vurmak yanlıştır. Çünkü kişi öksürerek nefes borusuna kaçan şeyi çıkarmaya çalışıyordur ve vurmak bunu engeller. Ama öksürük kesilir ve kişi nefes alamazsa, morarırsa müdahale etmek gerekir. Bunun doğrusu ise iki kürek kemiğinin ortasına 'heimlich manevrası' dediğimiz uygulamanın yapılmasıdır. Vücuda saplanan bir cisim varsa çıkarılmamalıdır. Doğru olan, saplanmanın olduğu bölgeyi sabitleyip, daha fazla zarar vermesine izin vermeyecek şekilde kontrollü bir şekilde hastaneye götürmek ve hekimlerin çıkarmasını sağlamaktır.
Burnu kanayan kişinin başı genellikle arkaya atılır ve burun delikleri sıkılır. Oysa bu çok yanlıştır. Doğrusu, 5 dakika boyunca başı hafifçe öne eğmek ve burnu kanatlardan hafifçe sıkmaktır.
Zehirlenmelerde kusturmak çok yanlıştır. Çünkü kusturma sırasında, midedeki madde yeniden yemek borusundan geçerek bir kez daha zarar verir. Bunun yerine hemen hastaneye götürmek gerekir.