Evlilikleri yıpratıyor! Herkes farkında olmadan yapıyor

Evlilikleri yıpratıyor! Herkes farkında olmadan yapıyor

Evlilikleri yıpratıyor! Herkes farkında olmadan yapıyor

Evlilikleri sorunsuz sürdürebilmek sandığınız kadar kolay değildir. Çiftler birbiriyle zaman geçirdikçe ve birbirini tanıdıkça aradaki anlaşmazlıklar artabilir. Yaşanan sorunları birbirinizi anlayarak ve dinleyerek çözmeniz gerekir. Ancak bazı zamanlarda evliliğinizin hiç de istediğiniz gibi yürümediğini hissedebilirsiniz. Çünkü çiftlerin farkında olmadan yaptığı bazı davranışlar birbirlerinden soğumalarına ve zamanla evliliklerin yıpranmasına sebep olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Evlilikleri mutlu bir şekilde sürdürmek için iletişim sorunlarını çözmek gerekir. Partnerler birbirlerini anlamayıp dinlemediğinde aradaki sorunla artar.

Çiftlerin birbirlerine karşı gösterdiğini bazı davranışlar evliliklerin zarar görmesine yol açar. Hemen hemen evli olan herkesin partnerine gösterdiği bu yanlış davranışları Posta.com.tr okurları için derledik.

KENDİNİ EŞİNDEN DAHA ÜSTÜN GÖRMEK

Evliliklerde bir taraf kendini diğerinden daha üstün görüyorsa bu evliliği mutlu bir şekilde yürütmek imkansız olur. Kendini eşinden daha üstün gören biri, her fırsatta bunu davranışlarıyla partnerine gösterir.

Kendinizin her anlamda daha iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ve eşinizi kendinize yakıştıramıyorsanız bir süre sonra ilişkinizin yıpranmasına hatta bitmesine sebep olabilirsiniz.

SORUNLARI ÇÖZMEMEK 
Evlilikler sorunların olması çok doğaldır. Ancak bu sorunları birbirinizi üzmeden ve kırmadan çözmeniz gerekir. Bazı özellikler yıllar geçse de değişmeyebilir. Ona kızgın olduğunuzda, daha sakin bir zamanda sorunu, nedenini ve nasıl mutlu olacağınızı ona güzel bir şekilde açıklayın.

Sorunları ortak bir noktada buluşup çözmek evliliğinizi daha mutlu yaşamanıza yardımcı olur. Ancak sorunları çözemiyorsanız ve her tartışmada birbirinizi suçluyorsanız evliliğiniz bir süre sonra yıpranır.

SÜREKLİ BOŞANMAYI DÜŞÜNMEK 
Çiftler her kavgada ya da yaşadığı anlaşmazlıkta "senden boşanacağım" cümlesini çok kurar.

Kızgınlıkla söylenen bu cümle genellikle umursanmaz. Ancak evliliğiniz süresince boşanmayı aklınızda bile geçiriyorsanız bu evliliği ayakta tutmak kolay olmaz.

Eşiniz olmadan bir hayat hayal etmek, artık eşinize ilgi duymadığınızın bir göstergesi olabilir. Boşanma fikri aklınızdan çıkmıyorsa eşinizi gerçekten sevip sevmediğinizi düşünün.

SUÇLAYICI OLMAK 
Defalarca ona ne istediğinizi, nasıl hissettiğinizi ya da hareketlerinin sizi nasıl etkilediğini anlattınız.

Bu konuşmaları ve eleştirileri kendinize yönelik yapmaya başladığınızda sadece karşı tarafın değil kendi hatalarınızı da görür ve düzeltirsiniz. Sürekli suçlayıcı konuşmak yerine davranışlarınızla ona mesaj vermek de evliliğinizi geliştirir.