Faranjit, öğretmenlerin başlıca hastalığı

Faranjit, öğretmenlerin başlıca hastalığı

Öğretmenlerin günümüzde en çok karşılaştığı meslek hastalığının konuşma ve ses tellerinde sorunlara neden olan faranjit olduğu belirlendi. Faranjitin yanı sıra gürültü ve stresli yaşamın da öğretmenlerde işitme kaybına bağlı sağlık sorunları yarattığı ifade edildi.

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, KBB Uzmanı Op.Dr. Kemal Tekden, başta ögretmenler olmak üzere avukatlık ve gazetecilik gibi mesleklerde de sesi düzgün kullanamamaya bağlı olarak faranjit, ses tellerinde nodül ve polip görüldüğüne dikkati çekti. Op.Dr. Tekden, şöyle dedi:


"Özellikle öğretmenler ders verirken sesini dikkatli kullanmalı, yüksek sesle konuşmamalı ve bağırmamalı. Aksi takdirde, ses tellerinde nodül ve polip adını verdiğimiz sorunlar meydana ortaya çıkıp konuşmayı etkileyebilir. 'Ses çatallı' çıkabilir. Ses kaybı olabilir. Özellikle öğretmenlerimizde en sık karşılaştığımız hastalıklar arasında yer alan 'Faranjit', boğazın arka duvarının bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de çalışılan ortamın ısısına, tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkıyor. Faranjit ortaya çıktığında, ses kısıklığı, boğazda kuruluk, yanma, ağrı, yutkunma zorluğu şekillerde kendini belli ediyor. Konuşurken yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirmeyin. Mümkün olduğunca düşük ses tonlarında konuşun. Bağırmak faranjit için oldukça zararlıdır."


Kemal Tekden,faranjite karşı alınacak önlemlerin yanı sıra aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durulmasını, buhar ve pastil alınmasını önererek,tüm eğitimcilerin öğretmenler gününü kutladı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS