Faydası bilimsel olarak kanıtlandı! Günde bir avuç yiyenlerde...

Faydası bilimsel olarak kanıtlandı! Günde bir avuç yiyenlerde...

Faydası bilimsel olarak kanıtlandı! Günde bir avuç yiyenlerde...

Salata ve kek yapımında süper bir tat verici pikan cevizi, sağlıklı atıştırmalıklar listesinin başında yer alıyor. Son dönemlerde tüketimi bir hayli yaygınlaşan pikan cevizinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Pikan cevizinin bilinmeyen faydaları şöyle:

Önemli bir omega 9 yağ asidi kaynağı pikan cevizi, A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor, çinko, potasyum ve kalsiyum içeriği sayesinde beyin gelişimini desteklediği ve beyin hücrelerine koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır. Alzheimer hastaları için de faydalıdır. Günde bir avuç pikan cevizi tüketilmesi sinir sistemini ve hafızayı güçlendirir.

 

İçerdiği E vitamini sayesinde kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucu pikan cevizi, kalp rahatsızlığı yaşayanlara fayda sağlar. Kan akışını hızlandırır ve damar sertliğini önler. Aynı zamanda kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcıdır.

 

Pikan cevizi tüketmek vücuttaki grehlin üretimini azaltır ve tokluk hissi verir. Ghrelin, bize “acıktım, hadi yemek yiyelim” dedirten hormondur. İçeriğindeki B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminler sayesinde iştahı dengeler ve daha kolay kilo vermeyi sağlar.

 

Pikan cevizi, kuersetin adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Bilimsel çalışmalar kuersetin adlı güçlü antioksidanın bazı kanser türlerini, Parkinson, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir ilaç gibi etki gösterdiğini, hücre hasarlarına karşı etkili olduğunu belirtiyor.

 

Pikan cevizi bünyesinde barındırdığı yüksek oleik asit ve sodyum sayesinde kan basıncını dengeler. Bilimsel araştırmalar pikan cevizi tüketmenin hipertansiyon hastalığından korunma sağladığını gösteriyor.

 

Pikan cevizimde bolca bulunan magnzeyum sayesinde insülin hormon salınımı dengeler ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar Tip 2 diyabetli çocuklarda bile pikan cevizinin kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Beyin Cerrahı Doç. Dr. Tufan Cansever, günde bir avuç tüketilen pikan cevizinin, beyin gelişimine katkı sağladığını belirtti.