Son dakika aşı çalışmaları: Faz 3 nedir? Sinovak aşısı nedir? Faz 3 aşı çalışması son durum? Faz 3 klinik çalışma nedir?

Son dakika aşı çalışmaları: Faz 3 nedir? Sinovak aşısı nedir? Faz 3 aşı çalışması son durum? Faz 3 klinik çalışma nedir?

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili faz 3 çalışmayı işaret etti. Faz 3 çalışma sonrası insanlar aşıyı kullanabilecek. İnsanlar, ''Faz 3 çalışma ne demek? faz 3 aşı nedir? Faz 3 klinik çalışma nedir?'' sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. Fahrettin Koca'nın Faz 3 aşı çalışmasıyla ilgili açıklamaları haberimizde. Sinovak ile ilgili bilgiler!

Faz 3 çalışma ne demek? Faz 3 aşı nedir? Faz 3 klinik çalışma nedir? soruları Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından sonra merak edildi. Sağlık Bakanı Koca aşının Türkiye'de kullanılması için faz 3 çalışmayı işaret etti. Peki ama Faz 3 çalışma ne demek? Faz 3 aşı nedir? Faz 3 klinik çalışma nedir?

Sağlık Bakanı Koca, ''Şu an iki aşıyla ilgili Bakanlığımız onay vermiş oldu faz 3 çalışması için. Her biri için farklı 8-10 merkezde çalışmalar devam ediyor olacak. Gönüllülük esasına göre bu izinler veriliyor. Bu çalışmaları bizim biliyor olmamız, daha sonra kullanım için de son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bunu bir zorlamayla yapmıyoruz, bu gönüllülük esasına göre üzerinde çalışılan aşılarla ilgili bizim temelde varolan etkinliğini görmemiz de son derece önemli bizim için. Bizim kendi yaptığımız çalışmalar ise faz 1 çalışmasına gelen çalışmalarımız var. Önümüzdeki günler bu konuyla ilgili gelişme olacak.'' açıklamasını yaptı. 

"FAZ 3 ÇALIŞMASI İÇİN İZİN VERİLECEK"

Koca, ''İki çalışma dışında üçüncü bir çalışmanın müracaatı oldu. Bu konuda Rusya'nın deneyimlerini biliyoruz. Faz 3 çalışmasına bir müracaat edildi. Dosyasına bakıldı, önemli bir aşamada olduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki günler bir üçüncü aşının faz 3 çalışması için izin verilecek.'' ifadelerini kullandı.

Faz 3 çalışma ne demek? 

ABD'li ilaç şirketi Moderna, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) iş birliğinde geliştirdiği, "mRNA-1273" adı verilen potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için üçüncü aşama klinik denemelere başlamak üzere onay aldı. Gelecek ay 3. faz denemelerine başlanacak aşı, insanlar üzerinde denenmeye başlayan ilk aşı olmuştu.

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 19 Ağustos'ta, ''Özellikle şuan 2 aşıyla ilgili bakanlığımız onay vermiş oldu. Biz bu çalışmalara izin verilirken gönüllülük esasına göre bu izinler veriliyor. Bu çalışmaları bizim biliyor olmamız daha sonra kullanım için de son derece önemli. Bunu bir zorlamayla yapmıyoruz. Gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Bu üzerinde çalışılan aşılarla ilgili bizim temelde var olan etkinliğini son derece önemli. Bizim kendi yaptığımız çalışmalar ise FAZ 1 çalışmasına doğru gelen çalışmalar var. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili gelişme olacak. 2 çalışma dışında 3'üncü bir çalışma için müracaat oldu. Rusya'da yapılan FAZ 3 çalışmasına gelen bir çalışma için müracaat edildi. Bu anlamda önemli bir aşamada olduğunu söyleyebilirim.'' dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS