Fitness bacak hareketleri nelerdir?

Fitness bacak hareketleri nelerdir?

Fitness bacak hareketleri nelerdir?

Vücut geliştirmek isteyen herkes üst vücut dışında bacak kısmını da geliştirmek durumundadır. Fit bir görünüm için bacak kasları da oldukça önemlidir. Fitness bacak hareketlerinin en etkilileri arasında squat, hack squat, leg press, standing leg curl ve lying leg curl hareketleri vardır. Fitness bacak hareketleri nelerdir ve en etkili hareketler hangileridir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fitness bacak hareketleri ile bacak kasınızı artırabilir ve fit bir bacak görünümüne sahip olabilirsiniz. En etkili fitness bacak hareketleri arasında walking lunge, squat, romanian deadlift, standing leg curl ve hack squat vardır.

FİTNESS BACAK HAREKETLERİ NELERDİR?
Vücut geliştirmek için en etkili sporlardan biri de fitness olarak bilinir. Üst vücut ile beraber bacak kaslarınızı geliştirmek de fit bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Fitness bacak hareketleri arasında en etkilisi squat olarak bilinir. Squat kalça ve bacak kaslarının gelişmesi için en etkili bacak hareketi olarak karşımıza çıkar. Bununla beraber hack squat, leg press, lying leg curl, standing leg curl, leg extension, walking lunge ve romanian deadlift hareketleri de oldukça etkilidir.

Bacak kasları büyük kas grupları arasında yer aldığı için bacak kaslarınızı çalıştırırken oldukça fazla kalori yakarsınız. Bu nedenle fitness bacak hareketlerini yaparak hem bacağınızın şekillenmesini hem de kalori açığı yaratmayı sağlayabilirsiniz.

EN ETKİLİ FİTNESS BACAK EGZERSİZLERİ 
Squat: Squat en etkili bacak geliştirme hareketleri arasında ilk sırada yer almaktadır Kalça ve bacak kaslarının gelişmesini sağlayan squat doğru yapılmalıdır. Dizlerinizi kırarak kalçanızın yere paralel olmasını sağlamalı ve ayaklarınızı da omuz genişliğinde açmalısınız. Sonra kollarınızı yere paralel bir şekilde açmalı ve eğilip doğrulma hareketi tekrarlamalısınız. Hareketin doğru olması için doğrulduğunuz zaman vücudunuzun düz bir hal alması gerekir.

Leg press: Leg press makinesi ile yapılan bu hareket bacakların şekillenmesini sağlar. Makineye oturmalı ve sırtınızı döşemeye yapıştırmalısınız. Bacaklarınızı gövdenizle 90 derecelik açı olacak şekilde ayarlamalı ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekmelisiniz. Nefes verdiğiniz zaman bacaklarınızı kaldırmalısınız ve bacaklarınız yukardayken tam düz değil hafif kırılmış olmalıdır.

Leg extension: Makinede uygulanan bir harekettir ve arka döşemeye vücudunuzu yaslamanız gerekir. Yanlardaki tutacakları tutmalı ve bacakların düz oluncaya kadar ağırlıkları kaldırmalısınız. Dizleriniz kitlendiğinde ağırlıkları kaldırın ve sonra bir süre bekleyip başlangıç pozisyonuna dönün.