Folik Asit Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Folik Asit Az Bilinen Faydaları

Folik Asit Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Folik Asit Az Bilinen Faydaları

B9 vitamininin sentetik bir şekli olarak öne çıkan folik asit, insan sağlığı için önemli besin kaynakları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bu konuda Folat ve folik asit B9 vitamini iki değişik formu olarak öne çıkıyor. Birçok farklı sebze meyvede folik asit bulunmaktadır. Bunlar içerisinde baklagiller, yumurta ve meyve ile beraber tahıl gevreklerinin yanı sıra birçok değişik sebzede yer alıyor. Özellikle güçlü besin kaynağı ile beraber folik asit insan sağlığı açısından önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Sunduğu faydaları üzerinden günümüzde yoğun olarak öne çıkan etkin kaynaklar içerisinde yer alıyor.

Folik Asit Nedir?

Vücutta birçok farklı işlevi bulunan ve folat şeklinde de bilinen folik asit suda çözünür bir vitamindir. Birçok değişik gıdada doğal şeklinde bulunurken aynı zamanda farklı takviye gıdalar üzerinden sentetik biçiminde temin edilen bir kaynaktır. Özellikle bebeklik ve ergenlik ile beraber hamilelik gibi hızlı büyüme dönemlerinde folik asit tüketimi büyük bir öneme sahiptir.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağladığı katkılar ile beraber folik asit insan vücuduna birçok fayda getirmektedir.

 - Gebelik anındaki anomali durumlarının önüne geçerek sağlıklı bir dönem sağlar.

 - Depresyonun önüne geçer ve olası depresyon riskini azaltır.

 - Kalp sağlığını korumada oldukça önemli bir yardımcıdır.

 - Kardiyovasküler hastalıklardan meydana gelecek risk faktörlerini azaltır.

 - Bazı kanser türlerinin gelişim düzeyini azaltır.

 - Önemli oranda bağışıklık sistemini güçlendirir.

 - Antioksidan bir etki yaratır ve bünyedeki pek çok bakteri ve virüs gibi zararlı unsurların atılmasına katkı verir.

 Folik Asit Neye İyi Gelir?

Folik asitin vücutta pek çok farklı görevi bulunmaktadır. Bu görevleri ile beraber kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine imkan tanır. Özellikle vücudun yeni hücreler üretmesine destek sağlarken, görevini tamamlamış hücrelerin atılmasına imkan verir. Aynı zamanda üretilen yeni hücreleri korur. Ayrıca kansere neden olacak DNA değişikliklerini önemli oranda koruma altına alır. Kırmızı ya da beyaz kan hücresi yapımı konusunda da önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

Karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesini yanı sıra DNA ve RNA üretimi konusunda da bir adım öne çıkıyor. En önemli etkilerinden biri kırmızı kan hücrelerinin oluşumu konusunda kilit bir rol üstlenmesidir. Özellikle folik asit eksikliği ile hem çocuklarda hem de yetişkinlerde megaloblastik anemi şeklinde bilinen kansızlık türü ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise mutlaka dengeli ve sağlıklı biçimde, farklı besin kaynakları üzerinden folik asit almak gerekir.

Folik Asit İçeren Besin Kaynakları Nelerdir?

Folat ve folik asit eksikliğini giderebilmek için belli başlı bazı besin kaynaklarını tüketmek mümkün. Zira günde en az 400 mcg polat alınması sağlıklı bir insan yapısı açısından büyük bir öneme sahiptir.

 - Fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagiller.

 - Yoğun miktarda vitamin ve mineral kaynağı olan kuşkonmaz.

 - Selenyum ve riboflavin ile beraber B12 vitamini içeren yumurta.

 - Lahana ve ıspanak ile beraber bu gibi sebzelerin yaprakları.

 - Potasyum ve C vitamini içeren pancar.

 - Portakal, greyfurt ya da bergamot ile beraber limon gibi turunçgiller.

 - Brüksel lahanası

 - Brokoli

 - Fındık

 - Dana karaciğeri

 - Buğday tohumu

 - Papaya

 - Muz ile beraber avokado

Bu gibi besin kaynaklarını düzenli ve dengeli şekilde tüketerek folik asit eksikliğini giderebilirsiniz. Yukarıdaki besin kaynaklarını ister doğrudan tüketebilir ister pişirmek sureti ile farklı yemekler üzerinden değerlendirebilirsiniz. Ancak mutlaka bol bol yıkamak ile beraber belli bir süre dinlendirdikten sonra tüketmek en önemli hususlar içerisinde yer almaktadır.

Folik Asit Eksikliği Neden Olur?

Suda çözünür bir B vitamini türevi olduğu için folik asit yağ dokularında depolanamaz. Bu sebepten dolayı düzenli olarak ve periyodik tüketmek gerekir. Eğer bu gerçekleşmezse folik asit eksikliği sebebiyle belli başlı bazı problemler gün yüzüne çıkabilmektedir. Tabii bazı durumlar nedeniyle folik asit eksikliği İnsan vücudunda ortaya çıkabiliyor.

- Aşırı alkol

 - Sebze ve meyveleri aşırı oranda pişirmek.

 - Hemolitik anemi

 - Böbrek diyalizi

 - Yeterince sebze ve meyve bulunmayan sağlıksız diyetler.

Bu gibi durumlar nedeniyle folik asit eksikliği insan vücut yapısında belirli oranlarda ortaya çıkar.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS