Gastrik bypass ile aşırı kilolarınızdan kurtulabilirsiniz

Gastrik bypass ile aşırı kilolarınızdan kurtulabilirsiniz © Shutterstock

Obezite tedavisinde mide bypassı olarak da bilinen gastrik bypass ameliyatı ile merak edilenleri Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar'a sorduk.

Doç. Dr. Kamil Gülpınar'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Obezite kişilerin yaşamını kısıtlayan ve çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü aşırı kilo, kişilerde özellikle şeker hastalığına, yüksek tansiyona, uyku apnesine, reflü hastalığına, kireçlenmelere ve çeşitli kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki her aşırı kilo morbit obezite olarak nitelendirilmez. Morbit obezite teşhisi hem vücut kitle indeksi hesaplaması ile çeşitli tıbbi testler yapılarak tespit edilir.

Obezite tedavisinde gastrik bypass ameliyatı

Doç. Dr. Kamil Gülpınar

Gastrik bypass ameliyatı, morbid obez hastalarının tedavisinde kullanılan cerrahi tekniklerden biridir. Obezite tedavisinde diyetisyen eşliğinde diyet ve egzersiz yapılmasına rağmen vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve morbid obez olarak tanımlanan hastalara uygulanan cerrahi tekniklerin başında gastrik bypass ameliyatı gelir. Ancak bu ameliyattan önce hastaların aşırı kilolarından kurtulmak için en az üç kez diyetisyen ve spor hocası eşliğinde tedavi görmüş olması gerekir. Tüm bunlara rağmen hasta kilo vermeyi başaramadıysa ve verdiği kiloları hızla geri alıyorsa, genel cerrahiye başvurması gerekir. Ayrıca aşırı kilolu olmanın yanı sıra tansiyon ve şeker hastalığı gibi başka tıbbi hastalıkların da görülmeye başlanmış olması gerekir. Gastrik bypass ameliyatı obezite tedavisinde etkili ve güvenilir operasyonlardan biridir.

Gastrik bypass ameliyatı kilo vermeyi nasıl sağlar?

Gastrik bypass ameliyatı hem hacim kısıtlayıcı hem de emilim bozucu bir ameliyattır. Bu ameliyatla kişilerin yedikleri yemek miktarı kısıtlanır ve yenilen gıdaların emilimi azaltılır. Cerrahi teknikler ile oluşturulan ve poş olarak adlandırılan yeni mide, eski mide hacmine göre çok daha küçüktür. Yeni oluşturulan bu mide sayesinde kişi daha az gıda ile çabucak doyabilmektedir. Küçük bir mide poşu ile elde edilen kısıtlama ve besinlerin daha az emilimiyle malabsorbisyon etkisi oluşturularak hastanın aşırı kilolarını vermesi sağlanır. Gastrik bypass ameliyatı kapalı teknik ile gerçekleştirilen, iyileşme süreci kısa ve zahmetsiz bir operasyondur. Kapalı ameliyat sayesinde hastanın iyileşme süreci oldukça kısaltılarak zahmetsiz hale getirilir.

Ameliyatın ardından hasta adım adım kilo vermeye başlar. Operasyonun ardından hasta yavaş yavaş sağlıklı bir şekilde kilo verir. Bunun yanı sıra diyabette % 80, hipertansiyonda ise % 70 oranında iyileşme sağlanır. Gastrik bypassın ardından hastanın beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat etmesi tavsiye edilir.

 

 

 

 

 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS