Gıda Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda zehirlenmesi; bakteri toksinleri veya mikroorganizmalardan ötürü bozulan gıdaların tüketilmesi sonucunda meydana gelir. Besin zehirlenmeleri adına genel belirtiler; ishal, kusma, mide ağrısıdır. Hafif derecedeki zehirlenmeler genel olarak birkaç gün içerisinde kendi kendine iyileşmektedir. Ağır olan hastaların ise mutlaka olarak hastanede tedavisi gerekmektedir. 

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi; türlü toksinler ya da organizmalar ile kontamine olan besinlerin tüketilmesi ve sindirim sistemine girmesiyle ortaya çıkan rahatsızlığa verilen addır. Aralarında virüslerin, bakterilerin ve parazitlerin yer aldığı bulaşıcı organizmalar ve bu organizmalardan ötürü ortaya çıkan toksinler besin zehirlenmelerinin en yaygın sebepleri içerisinde bulunmaktadır. 

Zararlı toksinler ya da organizmalar, besinlerin işlenme veya üretim sırasında herhangi bir nedenle gıdaya bulaşabilir. Besinlerin hazırlanması, hatalı bir şekilde saklanması, kullanılması ya da pişirilmesi sonucunda ev içerisinde de kontaminasyon ortaya çıkabilir. Kontamine besinlerin tüketilmesinden sonra birkaç saat içerisinde başlayan gıda zehirlenmesi belirtilerinin arasında genel olarak kusma, mide bulantısı ya da ishal bulunmaktadır. Besin zehirlenmesi pek çok vakada hafif seyrederek, tedavi olmadan düzelir. Fakat bazı hastalarda daha ağır seyredeceği için tıbbi yardım adına hastaneye gitmek gerekli olacaktır. 

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? 

Gıda zehirlenmesi belirtileri;

- Karın ağrısı,

 - Halsizlik,

 - Kramplar,

 - İshal,

 - Bulantı,

 - İştah kaybı olarak sıralanabilir. 

Şikayetlerin saatler içerisinde başlamasının dışında en geç 2-3 gün içerisinde başladığı da belirtilebilir. Öncelikle çift görme ve göz kapaklarında düşüş belirtilerin en belirginidir. Halsizlik, baş dönmesi, konuşma güçlüğü ve yutma, boynu ve başı dik tutamama, nefes almakta zorlanma gıda zehirlenmesi belirtileri içerisindedir. Bütün besin zehirlenmeleri, bu kadar ileri boyutlarda seyretmemektedir.

Sarılık veya bazı bakterilerden ötürü hastalığın gelişmesi de mümkündür. Birkaç gün süren ishal, karın ağrısı, kusma ve kimi zaman oluşan ateş baş edilen hafif belirtilerdir. Çoğu zaman bu belirtiler kendi kendine geçer. Besin zehirlenmesi nedenine ve hastalığın seviyesine göre başka belirtilerle de ortaya çıkabilir. Bu belirtiler;

- Mukuslu ve kanlı ishal,

 - Kaslardaki şiddetli ağrının varlığı,

 - Titreme, üşüme, ateş,

 - Bilinç kaybı,

 - Konuşma ve yutma zorluğu şeklindedir. 

Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda zehirlenmesi şeklinde isimlendirilen hastalık, genel olarak aniden başlayarak kusma, bulantı, karın ağrıları, ateş, kramp tarzı ağrılarla kendini gösterir. Gıda zehirlenmeleri genel olarak şüpheli besin alımını takiben 1 ile 24 saat içerisinde başlayarak, en fazla 3 günde düzelir. Fakat bazı durumlarda ilaç tedavisi gereklidir. Bilhassa ishal yüzünden vücudun kaybettiği sıvı yerine konmalıdır. Bireyin kusma ve bulantıdan ötürü sıvı alamaması halinde damar yoluyla sıvı verilmesi gereklidir. Gıda zehirlenmesinde ishal geçene kadar, bağırsakların hareketlerini arttıran posalı besinlerin alınmaması tavsiye edilir. 

Genel olarak ishal durumunun kesilmesi adına ishali kesen ilaçların kullanılması, rahatsızlığı oluşturan organizmaların bağırsaklarda kalma süresini uzatacaktır. Bu yüzden kullanılmaması gerekir. Şeker hastalığı olan kişiler, yaşlı bireyler, böbrek ve kalp hastalığı olanlar, hipertansiyonu bulunanlar böyle bir durumun oluşması durumunda sıvı eksikliğini yaşamaması adına daha da önemlidir. Bu durumda olan kişilerin durumu daha da kötüleşmeden hekime başvurması tavsiye edilir. 

Gıda zehirlenmesi belirtileri; çoğu zaman 3 gün içerisinde kendi kendine gerileyerek herhangi bir tedavinin yapılmasına gerek kalmaz. Bu süre içerisinde yağsız sıvı alımı ve bol bol su tüketimi yapmak gerekir. Kusma, bulantıyı önleyen ilaçlar ile hafifletebilir. Ancak bu belirtilerin fazlalaşması ve 3 günden daha çok sürmesi durumunda hemen hekime başvurmak gerekir. Gıda zehirlenmesi tedavisi bu şekilde yapılabilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS