Glutatyon ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz

Glutatyon ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz

Uzm. Dr. Figen Atak, glutatyonun bağışıklık sistemini güçlendirme üzerindeki olumlu etkilerini sizler için anlattı.

Glutatyon, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına ve enfeksiyonlarla savaşmaya hazır olmasına yardımcı olur. C vitamini bağışıklık söz konusu olduğunda tüm övgüleri alıyor gibi görünse de, glutatyon başrolü hak eden az tanınmış destekleyici aktördür.

Araştırmalar, aktif glutatyonun (GSH), vücudunuzun savunma sistemini güçlendirmek için T hücreleri gibi beyaz hücreleri aktif hale getirilir. GSH ile güçlendirilmiş T hücreleri, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonları kontrol ederek daha fazla enfeksiyonla savaşan madde üretebilir.

Araştırmalar, GSH'nin NK hücrelerinin sadece altı aylık kullanımdan sonra sitotoksik olmalarını (istilacıları öldürme) iki katına çıkardığını ortaya çıkardı. Glutatyon aslında makrofaj adı verilen bağışıklık hücrelerinin tüberküloza, mycobacterium tuberculosis'e neden olan bakteriyle savaşmasına yardımcı olduğu için güçlü bir anti bakteriyel etkiye sahiptir.

Araştırmacılar GSH'nin birçok bağışıklık sistemi hücresinin davranışını değiştirerek adaptif bağışıklığı etkilediğini ve mikrobiyal, viral ve paraziter enfeksiyonlara karşı koruduğunu ortaya koydu.

EBV, hepatit, herpes virüsleri ve Lyme gibi birçok kronik enfeksiyon vardır, bunlardan bazıları bağışıklık sistemini serbest bırakıp bastırabilir. Glutatyon bu baskılamayı modüle edebilir ve tersine çevirebilir. Otoimmün hastalıklar da dengesiz glutatyon seviyeleri ile işaretlenmiş gibi görünmektedir.

Glutatyon bağışıklık sağlığınızı nasıl etkiler?

Yemek yemek, egzersiz yapmak ve hatta nefes almak serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Bu dengesiz moleküller vücudunuza hücresel düzeyde saldırır, diğer elektron moleküllerini salar ve bir zincir reaksiyonu başlatır. Bu blokaj genel sağlığı ve zindeliği ve ayrıca daha hızlı yaşlanmaya neden olur. Çoğu antioksidan gibi, glutatyon da eşlenmemiş serbest radikal moleküllerine ekstra bir elektron sağlayarak onları iyi huylu bir duruma döndürerek etki eder. Ancak bir elektrondan vazgeçildiğinde, glutatyonun kendisi serbest bir radikal haline gelir. Antioksidan / hormon melatonin gibi hormonların yardımıyla glutatyon aktif hale gelerek yenilenir ve savaşmak için antioksidan oranını arttırır.

Bağışıklık sistemi ve detoksifikasyon sistemi GSH olmadan çalışamaz. Glutatyon, bağışıklık sisteminizi iki önemli şekilde güçlendirmeye yardımcı olur. Her şeyden önce, bağışıklık sisteminin cephe askerleri olan T hücresi lenfositlerinin (beyaz kan hücreleri) düzgün işlevinde sayılarının artmasında önemli bir rol oynar. İkincisi, glutatyonun zararlı (NK) hücrelerin üretimi ve aktivitesine karşı uyarı sağlar. Bağışıklık sisteminde GSH'nin koruyucu aktivitesi iki aşamalıdır; bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır ve antioksidan görevi görür.

günün videosu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS