Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı, göğüs ön duvarında hissedilen, kişide huzursuzluk hissi yaratan ve tıbbi bir destek alma gerekliliğine iten bir his yaratan bir şikayettir. Birçok farklı problem göğüs ağrısına yok açabilir.

Göğüs ağrısı hayatı tehdit edici kalp ve solunum hastalıklarına bağlı oluşabileceği gibi, daha az ciddi sorunlarında sebebi olabilir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal göğüs ağrısı hakkında bilgi veriyor.

Göğüs ağrısının en son sebepleri

-Kalp kaynaklı sebepler

-Akciğer kaynaklı sebepler

-Sindirim sistemi kaynaklı sebepler

-Kas ve kemik kaynaklı sebepler

-Zona ve panik atak kaynaklı olabilir.

Kalp kaynaklı sebeplerin başında; Kalp krizi, anjina (kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık sonucu oluşan ve yansıyan ağrı), aort diseksiyonu (kalpten çıkan ana atardamarın yırtılması), perikardit ( kalp zarı iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı) yer alır.

Acil servislere başvuran göğüs ağrısı şikayetlerinin ortalama %13 kalp kaynaklıdır.

Kalp kaynaklı ağrılar; sıklıkla hastalar tarafından, göğüste baskı hissi ve sıklıkla terleme ve bulantının eşlik etmesi, ağırlık hissi, kola-boyna ve çeneye yayılan his kaybı ve uyuşma ve sıklıkla eforla şikayetlerinde artma ve dinlenince azalma olarak tariflenir.

Tanı koymak için, uzmanı tarafından tetkiklerle değerlendirmek gerekir.

Akciğer kaynaklı sebeplerin başında; Pnömotoraks (akciğer sönmesi; akciğerdeki havanın göğüs boşluğuna sızması), plörezi (akciğer zarı iltahabı), pnömoni (akciğer iltihabı), pulmoner emboli (akciğere pıhtı atması), pulmoner hipertansiyon (akciğere kan taşıyan atar damarın tansiyonundaki artış), bronkospazm (hava yollarında spazm neden olan hastalıklar; ASTIM, KOAH)

Acil servislere başvuran göğüs ağrısı sebeplerinin ortalama %10 akciğer kaynaklıdır.

Akciğer kaynaklı ağrılar; hastalar tarafından, derin nefes almakla artan, batar tarzda göğüs önduvarı ve sırtta hissedilir. Hastalar sıklıkla efor ile ağrılarının arttığını ve gece uyutmayabileceğini de ifade ederler.

Sindirim sistemi sebeplerinin başında; Özafagus sorunları (yemek borusu spazm ve yırtılması), GER (reflü), Pankreatit (pankreas iltihabı), safra kesesi problemleri (taş ya da iltihap)

Acil servislere başvuran göğüs ağrısı sebeplerinin ortalama %20’sini oluşturur.

Sindirim sistemi kaynaklı ağrılar, sıklıkla yemekler ile ilintilidir, ve yemek yemekle şikayetler de artma gözlenir. Ek olarak, gaz çıkarma, şişkinlik, hazımsızlık, ağıza acı-ekşi su gelmesi ve yutma güçlüğünün ek şikayet olarak görülür

Kas ve kemik kaynaklı sebeplerin başında; Ters hareket ile yapılan kas incinmesi, Kosta Kırığı Servikal Spondiloz, Kemik Metastazları, Kostakondrit (Tietze sendromu): özellikle 2. Kot üzerinde kostakondriyel bileşkede öksürük ve hareketle artan lokal ağrı, fibromiyalji, zona (suçiçeği virüsünün aktif hale gelmesi ile sırt ve göğüs duvarında döküntülü kabarcıkların görülmesi

Acil servislere başvuran göğüs ağrısı sebeplerinin ortalama %1-3 nü oluşturur.

Kas ve kemik kaynaklı sebeplerde sıklıkla ağrı pozisyon ile tetiklenir, dinlenme, sıcak uygulama ile şikayetler geriler.

Psikolojik kaynaklı sebeplerin başında; Anksiyete ve Panik atak gelmektedir.

Acil başvuru sebeplerinin yaklaşık %5-6 sını oluştururlar.

Psikolojik kökenli göğüs ağrıları sıklıkla stres, üzüntü ve kronik yorgunluk ile tetiklenir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS