Göğüs kanseri belirtileri nelerdir? Göğüste çıkan yumru nedir?

Göğüs kanseri belirtileri nelerdir? Göğüste çıkan yumru nedir?

Çoğu kadının göğsünde bir yumru veya kalınlaşmış doku alanı oluşması göğüs kanseri belirtileri içerisinde ilk olanı olarak uzmanlar tarafından açıklanır.

Göğüs kanseri herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak bir doktor bir mamogramda bir kitle belirleyecektir. Bir doktor tarafından önerildiği gibi meme kanseri taraması, bu durumu en erken ve en tedavi edilebilir düzeyde tespit etmeye yardımcı olabilir.

Bu belirtilerin hepsi de kansersiz bir altta yatan nedene sahip olabilir. Ancak, bu belirtileri olan kişiler hem kansersiz hem de kanserli durumları kontrol etmek için gerekli testlerde doktorlarıyla konuşmalıdırlar. Kanser sebebi olup-olmaması bakılmaksızın göğüs kanseri belirtileri nelerdir sorusuna uzmanların verdikleri cevaplar:

  • Bir memenin tümünün veya bir kısmının şişmesi (ayrı bir yumru hissi olmasa bile)
  • Deri tahrişi veya çukurluğu (bazen portakal kabuğu gibi görünür)
  • Meme veya meme ağrısı
  • Meme başı çekilmesi (içe doğru döndürme)
  • Meme veya meme derisinde kızarıklık, pullaşma veya kalınlaşma
  • Meme başı akıntısı (anne sütünden başka)

Bazen bir meme kanseri, kolun altındaki veya yaka kemiği etrafındaki lenf düğümlerine yayılabilir ve göğüsteki orijinal tümörün hissedilmesi için yeterince büyük olana kadar orada bir şişlik veya şişliğe neden olabilir. Şişmiş lenf düğümleri de bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından kontrol edilmelidir.

Belirtiler göğüs kanseri sebeplerinden değilse araştırılmalı

Bu belirtilerden herhangi biri, meme kanseri dışındaki şeylerden kaynaklanabilse de, eğer varsa, bir sağlık uzmanına bildirilmelidir, böylece neden bulunabilir. Mamogramlar her meme kanserini bulamaması nedeniyle, memelerinizdeki değişikliklerin farkında olmanız ve meme kanserinin belirtilerini ve semptomlarını bilmeniz önemlidir.

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS