Göğüs kanserini yavaşlatan ilaç

Göğüs kanserini yavaşlatan ilaç

Bilim insanları göğüs kanseri olan kadınları tamamen iyileştiren ya da daha uzun yaşamalarını sağlayan ucuz ve güvenli bir ilaç bulduklarını duyurdu.

Bilimsel gelişmeleri duyuran Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın henüz başlangıç aşamasında olduğu belirtildi. Araştırmada tümörlerin büyümesini yavaşlatmak için projesteron hormonunun kullanılabileceği belirlendi.

Ingiliz ve Avustralyalı araştırmacılar bu buluşun "çok önemli" olduğunu ve klinik denemeleri başlattıklarını söylediler. İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü, araştırmanın "oldukça önemli" olduğunu ve binlerce kadını iyileştirebileceğini duyurdu.

Göğüs kanserinde hormonlar çok büyük rol oyunuyor. Bir kanseri yüzeyden "hormon reseptörleri" ile tutarak kanserli hücreleri bölebiliyorlar.
En başarılı kanser ilaçlarından biri olan tamoksifen ostrojen reseptörünü tıkıyor.

Cambridge Üniversitesi ve Adelaide Üniverstiesi'nden bir ekip laboratuarda geliştirilen kanser hücrelerini incelediler.
Projesteron reseptörü ve ostrojen reseptörünün yakından bağlantılı olduğunu kanıtlayıp, projesteron reseptörünün ostrojen reseptörünün zararını azalttığını belirlediler.

Laboratuarda büyütülen kanser hücrelerine projesteron ve tamoksifen birlikte verildiğinde hücrelerin büyümesinin sadece tamoxifen verilen hücrelere kıyasla yarı yarıya yavaşladığı belirlendi.BBC internet sitesine konuşan Cambridge Üniversitesi'nden Prof Carlos Caldas, "Tümörlerin daha iyi kontrol altına alınabildiği görülüyor, ama göğüs kanserli kadınlara faydalı olabileceğini kanıtlamak için klinik denemeler gerekiyor" dedi.

Prof Caldas, "Bu çok önemli olabilir. Erken aşamadaki göğüs kanserinde tedavi edilerek iyileştirilen insan sayısını artırabileceğiz ve tamamen iyileştiremediğimiz ilerlemiş göğüs kanseri vakalarında da hastalığı daha uzun süre kontrol altında tutabileceğiz" dedi.Araştırmacılar klinik denemelerin ilk aşamasını başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS