Güneş yanığı yaşarken asla yapılmayacak 8 hata

Güneşten yanmış cildi doğal yollarla tedavi etmenin birçok yolu var ancak ilk bakışta gözünüze masum gelen birçok yöntem, güneş yanığını daha da kötüleştirebilir. Yediklerinizden, içtiklerinize hatta giydiklerinize kadar her şey güneş yanığının iyileşmesini zorlaştırıp size daha fazla acı verebilir. Güneş yanığı yaşamınız durumunda hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğini sizler için derledik…1. Yapay maddeler içeren aloe vera jelleri kullanmak 
Aloe vera, kızarıklığı yatıştırmaya yardımcı olsa da cildinize uyguladığınız aloe vera jelinin türüne dikkat etmelisiniz. Benzokain veya lidokain gibi bazı yapay bileşenler tahriş olmuş cildinizi daha da kötüleştirip kaşınmasına neden olabilir.


Dermatologlar, güneşten zarar görmüş cildi tedavi etmek için saf aloe vera nemlendiricileri kullanmanızı öneriyor.

2. Dar giysiler giymek 
Güneş yanığınız varsa vücudunuzu sıkan dar kıyafetlerden uzak durun. Güneşten yanmış cilt üzerine dar giysiler giymek, cildin nefes almasına ve kendini iyileştirmesine izin vermez.

Dar kot pantolonlar, tişörtler giymek yerine pamuklu, nefes alabilen kumaşlardan yapılmış daha bol giysiler tercih edin.

3. Kahve içmek 
Güneş yanıkları genellikle baş ağrısına neden olur. Bu aşamada bir fincan kahve sizi rahatlatacak gibi görünse de aslında kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. Neden mi?


Çünkü güneşte çok uzun süre kalmak, vücudun susuz bırakır ve bol su içmek kaybedilen sıvıyı yerine koymak için çok önemlidir. Kafein ise idrar söktürücü olduğu için daha sık tuvalete gitmenize ve vücudunuzun daha fazla sıvı ve beraberinde mineral kaybetmesine sebep olur.

4. Makyajla kapatmak 
Soyulan bir güneş yanığını makyajla kapatmak cazip gelebilir ancak tıpkı dar giysiler gibi bu da cildinizin nefes almasına izin vermez.Mutlaka makyaj yapmanız gerekiyorsa ağır ürünlerden kaçınmaya ve yumuşak fırçalar kullanmaya özen gösterin. Cilt bakımı uzmanları ayrıca böyle durumlarda nemli süngerlerle makyaj yapmanızı öneriyor.

5. Peeling yapmak 
Güneşte yanmış cilt göze hoş gelmez ve kuruyarak soyulan cildi pul pul dökmek istemeniz oldukça doğaldır. Ancak peeling ürünleri cilt üzerindeki hasarı artırarak daha fazla zarar verebilir.

Ancak peeling ürünleri cilt üzerindeki hasarı artırarak daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine genellikle 1 hafta kadar bekleyerek güneş yanığının doğal olarak iyileşmesine izin verin.

6. Yanlış vücut kremi uygulamak 
Vücut kremi uygulamak güneşten zarar görmüş cildi nemlendirmeye yardımcı olur ancak kullandığınız ürünün alkol bazlı olmadığından emin olun.

Alkol, ürünlerin cilde ulaşmasına ve daha derine nüfuz etmesine yardımcı olurken bir yandan da cildinizin nemli kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağları ortadan kaldırabilir.


7. Portakal suyu içmek 
Narenciye içecekleri antioksidanlar bakımından zengin olsa da cildinizi ışığa daha duyarlı hale getirebilirler.

Portakal suyu içmekten tamamen vazgeçmek zorunda kalmamak için sadece daha fazla güneş kremi uyguladığınızdan ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığınızdan emin olun.

8. SPF’li nemlendirici kullanmak 
SPF'li bir nemlendiricinin, cildinizde güneş yanığı olmaması için ihtiyaç duyduğu şey olduğunu düşünebilirsiniz ancak aslında cildinizi güneşin zararlarından korumanın en iyi yolu değildir.

Yapılan bir araştırma, çoğu insanın SPF’li nemlendirici uygularken yüzündeki önemli bölgeleri kaçırdığını, SPF’siz güneş koruyucu kullanan kişilerin ise daha eşit şekilde bunu uyguladığını ortaya koydu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS