Güzel dişler iyi iletişimin anahtarıdır

A A

20.05.2016 - 16:19 Son Güncelleme:

Güzel dişler ve güzel bir gülümseme hepimizin kalbini ısıtır. Kişileri güzel gösterir, sosyal ilişkileri güzelleştirir… Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner, güzel dişlerin hem sağlık hem de sosyal hayat içindeki önemini anlatıyor.

Güzel dişler iyi iletişimin anahtarıdır

“Düzgün dişler ve etkili bir gülümseme iyi bir iletişimin ilk anahtarıdır. Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak, gülüş tasarımı ve modern ortodontik tedavi yöntemleri ile çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilmektedir. Yetişkinlerde gülüş tasarımında en önemli faktörler; tellerin görünme yani belli olma kaygısı ve tedavi süresidir.”Yetişkinlerde tedavi kişiye özel olarak planlanmalı“Yetişkinlerde, ortodontik tedavi kişiye göre iyi bir şekilde analiz edilerek planlanmalıdır.

Standart tedavi prosedürlerini direkt uygulamak yerine bireyin beklentisine göre ayrıntılı bir inceleme yapılmalı ve tedavi en etkili bir şekilde ve en kısa sürede tamamlanmalıdır. Kişiye özel planlama yapmak için hastaya ayrıntılı bir form doldurtulur, ilk muayenede gerekli fotoğraflar alınır, radyografilerde analiz ölçümleri yapılır. Ardından ayrıntılı bir tedavi planı oluşturulur ve tedavi planı hastayla yazılı olarak paylaşılır.”Diş tedavisinde estetik diş telleri kullanılmalı“Dişlerin üzerine yapıştırılan parçalar ‘braket’ olarak adlandırılır. İlk üretimi metal bileşimlerinden olan braketlerin, porselen bileşimlerinden yapılmasıyla estetik braketler üretilmiştir.

İdrar tutmaya son!

Estetik braketler, dişlerin ön yüzüne uygulanır. Dişlerle aynı renkte olduğundan dışarıdan fark edilmesi önlenir. Porselen diş telleri ile tedavinin en büyük avantajı birçok dişin düzeltilmesi, diş boşluklarına diğer dişlerin kaydırılması gibi durumlarda daha etkin kontrol sağlaması ve tedavi süresini azaltılabilmesidir. Ayrıca dil hareketlerini engellemediği için konuşmada hiçbir problem yaratmazlar.”Estetik diş tellerinin avantajları“Estetik diş telleri, dişlere ön-arka, sağ-sol ve yukarı-aşağı yönde hareket imkanı sağlar. Bu sayede, biyolojik limitler içerisinde dişler uzayın her üç yönünde hareket ettirilebilir. Estetik diş tellerine adaptasyon süresi en fazla bir haftadır.

Adaptasyon süresi de dahil olmak üzere, diş tellerinin olmadığı durumlarda yapılabilen yeme, içme, konuşma gibi tüm fonksiyonlar rahatlıkla yerine getirebilir.”Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner “Yetişkinlerde ortodonti tedavisinde dişlerin eğimleri ve dizilimi düzeltilerek ideal gülümseme elde edilebilir. Daha güzel bir gülümseme sağlamak için dişin görünürlüğü artırılır, ileri durumda olan dişler geriye alınır, ön dişlerdeki boşluklar ve aralıklar kapatılabilir, dişeti sorunları ve beraberinde ağız kokusu şikayeti de giderilebilir. Bu sayede kişiler hayal ettikleri güzellikte dişlere sahip olarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilir, daha güzel iletişim kurabilirler.”