Hamilelik Döneminde Hareketlilik ve Aktiflik Muhakkak Olmalı!

Hamilelik Döneminde Hareketlilik ve Aktiflik Muhakkak Olmalı!

Hamilelik Döneminde Hareketlilik ve Aktiflik Muhakkak Olmalı!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Her kadın, annelik heyecanı başladığında benzer endişelere de gebedir. İnsanın doğasını anlaması değişen hormonlarla beraber gelişir. Bebeğinin sağlığı, iyi bir ebeveyn olabilme, ihtiyaçlarını giderebilme gibi pek çok telaşın yanında bir de doğum şekli kafaları karıştırır. Kulaktan dolma olumsuz doğum hikayeleri, korku, endişe, yanlış bilgiler anne adayı ve ailesinde pek çok etkilere sebep olur. 

Normal doğumun kadın üzerindeki etkileri ise çok çeşitlidir. Çok zorlu bir sürecin sonunda annenin bebeğine kavuşması büyük bir coşkuyu da yanında getirir. Anne ve bebeğin kavuşması sezaryene oranla nispeten daha çabuk olmaktadır. Doğum sürecinde rahimde kasılmalara sebep olan “oksitosin” hormonu yanında annede sakinleştirici ve uyku hali oluşturan morfin benzeri maddeler de doğal olarak salgılanmaktadır. Bu da konsantre olan bir kadının doğum sürecinden keyif almasına neden olur. Anne-bebek bağlanmasına katkıda bulunur. 

Doğum sürecinin kaliteli geçmesinde anne adayının çabası kadar ona destek olan aile ve yakınlarının da etkisi vardır. Eşlerin arasının iyi ve birbirlerine olumlu yaklaşımları, destekleyici tavırları faydalıdır. Kendisini rahat ve güvende hissettirebilen doğum ekibi ve doğumu gerçekleştirecek kişinin seçilebilmesi de doğuma olumlu katkılarda bulunur. 

Normal doğum, süreci itibariyle kimi zaman uzun ve bilinmezliklerle dolu olabilir. Bu sürece hazırlanmanın üç temel oyuncusu vardır: anne, bebek ve doğum yolu. Anne adayının doğum hakkında bilgisinin olması ve doğuma etkin olarak hazırlanması, normal vajinal doğumu oldukça kolaylaştırır. Sağlıklı beslenme ve yeterince kilo alınması annenin doğum sürecinde hareketlerine ve aktifliğine olumlu katkıda bulunur. Doğru nefes teknikleri, pelvik taban egzersizleri, doğru ıkınma ile doğum sancıları sırasında hem bebeğe giden oksijenin daha iyi olmasına hem de bebeğin doğum kanalında ilerlemesine katkıda bulunabilir. Bu şekilde perine yaralanmaları da minimuma iner. İkinci oyuncu olan bebeğin sağlık durumu da doğumun gerçekleşme şeklinde etkilidir. Bu durum genellikle bebek kalp atışları ve sancıların ilişkisini gösteren NST ve ultrason sonuçları ile değerlendirilir. Üçüncü oyuncu olan doğum yolu annenin kemik çatısı, rahim, rahim ağzı ve dış genital bölgeden oluşur. Bu yol ile bebeğin anne bedenine olan uyumu, rahmin kasılma gücü, geçirilmiş cerrahiler gibi pek çok faktör doğumun gerçekleşmesine engel veya destek olabilir. Doğum sürecinde bu üç oyuncuda oluşabilecek problemler sezaryen nedeni olabilir.   

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğum şekli ve süreci pek çok faktörden etkilenebilen dinamik bir süreçtir. Normal doğumun pek çok artısı olmakla birlikte her doğumun ve gebeliğin kendi içerisinde riskleri bulunmaktadır. Anne veya bebek çeşitli problemler yaşayabilir. Bu problemlerle doğru mücadele etmek ve süreci sağlıkla sonuçlandırmak önemlidir.