Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık ya da konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaş bir şekilde ilerlemesi nedeniyle hafta içerisinde üç ya da daha az dışkılama vaziyetine verilen addır. Bununla beraber gebelik yaşayan kadınların yaklaşık olarak yarısı, kabızlıktan etkilenir. Genellikle çok fazla stres ve endişe içerisinde olmak, düşük lif içeren beslenme ve çok az egzersiz yapmak gebelikte kabızlığa sebep olur. Bunun yanı sıra rahimdeki baskı, hormonal farklılıklar ve doğum öncesinde alınan demir takviyeleri de hamilelikte kabızlık nedenleri arasında yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

 Hamile kadınlarda kabızlık; bağırsaklarda yer alan ve genişleyen uterus baskısı sebebiyle, bağırsak kaslarını gevşeten hormonlardan ötürü ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bağırsak kaslarının gevşemesi, atıkların ve yiyeceklerin sistemde daha yavaş bir şekilde hareket etmesine sebebiyet verir. Kimi zaman demir takviyeleri kabızlığın oluşmasına neden olabilir. Demir takviyesi kullanılıyorsa bol bol su içmek önemlidir.

 Gebelik döneminde oluşan kabızlığın pek çok sebebi vardır. Bunların içerisinde en önemli neden, gebelikte salgılanan kimi hormonların bağırsak hareketlerini yavaşlatmasıdır. Genişleyen rahim kaslarının gevşemesi durumunda bağırsak hareketlerinin yavaşlaması mümkündür. Gebelik döneminde kullanılan demir gibi takviyelerin dışında mineral ve vitamin takviyeleri de kişiye göre değişmekle beraber kabızlığa neden olabilir. Bunun dışında gebelik dönemine özel hareket sınırlandırılmasından ötürü de bağırsakların daha yavaş çalışması mümkündür.

 Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

 Gebelik süresi boyunca meydana gelen rahatsızlıkların başında basur, fissür gibi hastalıklar gelişebilmektedir. Bu hastalıklara bağlı şekilde üşenme, ağrı, tuvaleti erteleme gibi durumlarla dışkının ertelenmesi neticesinde rektum zaman içerisinde tembelleşmektedir. Bunun yanı sıra aşırı ıkınma neticesinde sinirlerin hasar alması ile kabızlık problemi iyice bir sıkıntıya dönüşmektedir. Kabızlık sorununu çözmenin en uygun yolu, anne adaylarının her gün aynı saatte dışkılamasıdır. Anne adayı, kendini bu duruma alıştırmalıdır. Bununla beraber tuvalet ihtiyacı karşılanırken, anne adayının kendine en ideal pozisyonu bulması gerekmektedir.

 Anne adaylarının; basur, anal fissür gibi ağrılı dışkılamaları sonucunda seyrek şekilde tuvalete gitmeye sebep olan etkenler tedavi edilmelidir. Tedavide ağızdan alınmış olan ilaçlar ve diyet planları önemli bir role sahip değillerdir. Bu duruma en iyi çözüm yolu, gebenin kendi çabası ile ufak lavmanların yapılmasıdır. Lavmanlar, normal refleksler oluşana dek iki günde bir defa tekrarlanmaktadır. Gebelik süresinde hormonların değişmesinin sebep olduğu kabızlığın artmasına sebep olan etkenler dışında; hareketsiz bir yaşam stili, posasız ve lif içeriği az olan yiyeceklerin tüketilmesi, az miktarda su içmek, kabızlığın artmasına neden olmaktadır. Kabızlığın sebep olduğu hastalıkları azaltmak adına diyet yapmak tavsiye edilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kabızlık sorunu olan kadınların; her türlü sebze ve meyve tüketmeleri, posalı ve lifli gıdaları çokça yemeleri, zeytinyağlı ve nişastalı yemeklerin yenmesi ve bol bol su içmek bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun dışında kabızlık semptomlarının azaltılması adına kayısı ya da erik kompostosu yapılarak, içilebilir. Sabaları tüketilen birkaç adet kuru incir veya kayısı çoğu zaman durumun belirtilerini azaltır. Sabahları bir bardak ılık su içerek de bağırsak hareketleri hızlandırılabilir. Fissürler ve basur hastalıkların; kabızlık ile gelişen hastalıklar olduğunu belirtmek gerekir. Bu yüzden sürekli ve aynı saatte tuvalet alışkanlığı edinmek oldukça önemlidir. Kabızlık sorunları için;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Bol bol yürüyüş yapmak, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

 - Her çeşit lifli gıda bolca tüketilebilir.

 - Kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyvelerin tüketilmesi, kabızlık sorununa iyi gelen durumlar arasındadır. Bununla beraber her komposto yaparak, tüketilmesi halinde kabızlığa iyi geleceği de belirtilebilir.