Haşhaşın Faydaları Nelerdir? Haşhaş Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Haşhaşın Faydaları Nelerdir? Haşhaş Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Asya kökenli olan haşhaş tohumu ilk uygarlıklar tarafından keşfedilmiş olan ve tıbbı tedavilerde kullanılmakta olan doğal ağrı kesicidir. Haşhaş tüketmenin günümüze gelindiğinde vücuda pek çok olumlu etkisi olduğu ve pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Peki, haşhaşın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

 Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

  •  1-) Haşhaş tohumlarının en kritik yararı kalp hastalığını önlenme durumudur. Tohumlar, kalp sağlığı için gerekmekte olan bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asit içermektedir.
  •  2-) Haşhaş tohumları, sindirime faydalı olabilecek çözünmeyen lif kaynaklıdır. Bunun yanında dışkı hacmini artırmaktadır ve kabızlığın tedavisine destek olur.
  •  3-) Haşhaş tohumlarında bol ederde bulunan ‘oleik asit' ve ‘diyet lifi' kandaki pis huylu kolesterol seviyesini düşürmekte olarak iyi huylu kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.
  •  4-) Haşhaş tohumu çayı içme vücuttaki kortizol seviyelerini azaltmaktadır. Bu stres seviyelerindeki düşme sakinleştirici bir etkiye yol açar ve uyumanıza destek olur.
  •  5-) Bazı yapıtlar haşhaş tohumlarının ağız ülserlerini iyileştirmeye destek olabileceğini düşündürür.
  •  6-) Beyin, haşhaş tohumlarında fazla olarak bulunan kalsiyum, demir ve de bakır mineralleri tarzında temel besin maddelerine ihtiyaç duymaktadır. Bu mineraller nörotransmitterlerin düzenlenme durumuna yardımcı olur ve beyin işlevini geliştirmektedir. Haşhaş tohumu da bilişsel sorun riskini azaltabilir.
  •  7-) Haşhaş tohumlarında bulunmakta olan zengin yağ asitleri, kalp ve damar problemlerine karşı korur. Kalbi güçlendirmekte olan haşhaş felç riskini ve içeriğindeki potasyumun yanında ‘linolyum asitleri' de kalp krizi geçirtme riskini ciddi oranda azaltılmaktadır.
  •  8-) Haşhaş tohumu kalsiyum ve bakır açısından zengindir. Birincisi kemik sıhhatini iyileştirirken, ikincisi bağ dokunumunun yanı sıra kemikleri de güçlendirir. Tohumların yüksek olduğu bir başka mineral, kalsiyum ile beraber kemik dokusunun bir parçasını oluşturmakta olan fosfordur. Ve tohumlardaki manganez, kemikleri ciddi hasarlardan korumakta olan bir protein olan kolajen üretimine destek olur.
  •  9-) Haşhaş tohumlarındaki çinko ve antioksidan içermekte olduğu, vizyonu iyileştirmeye destek olur ve Maküler Dejenerasyon gibi göz problemlerine karşı korur.
  •  10-) Haşhaş tohumlarındaki yüksek ederde bakır ve demir, kırmızı kan hücresi oluşumunu iyileştirmektedir, bu da anemi ve kanla ilişkili diğer durumların önlenmesine destek olur.

 Haşhaş Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 Beyin sıhhati için en etkili mineral omega - 3'tür. Bu mineral açısından en zengin besin balıktır. Fakat balık tüketmeyenler için farklı en ideal besin haşhaş olabilir. Haşhaşın içermekte olduğu özede omega -3 yağ asidi bulunmaktadır. Asit sinir hücrelerinin daha sıhhatli işlemesini destekleyerek unutkanlık ve alzehimer tarzında hastalıkların ortaya çıkmasını önlemektedir. Bunun yanında omega-3 yağ asidi kötü kolesterol seviyesini düşürterek kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

 Haşhaş Nasıl Tüketilir?

 Şifa kaynağı olarak gözüken haşhaşın birçok tüketimi bulunur. Bunlardan ilki haşhaş tohumlarını ezmek sureti ile tahin ya da bal ile kahvaltıda tüketilebilir. Bunun yanında yoğurt ile de tüketebilirsiniz. Haşhaş bitkisinin içini soğuk presle hazırlanan yağı yemeklerinizde kullanılabilir. Bunun yanında sabun yapımında da kullanılmaktadır. Yağ çıkarıldıktan sonra arda kalmış olan küspeden, hayvan yemi sanayiinde kullanılabilir. Ya da harici biçimde kullanılan merhemlere katılarak da sağlık dalında kullanılabilir. Haşhaş bitkisinin öğütülmekte olan tohumlarını, poğaça kurabiye, çörek ve ekmek tarzında hamur işlerinde de kullanılmaktadır.

 Haşhaş Zayıflatır mı?

 Sağlık dostu olarak göze çarpan bu şifalı bitkinin tohumları genel olarak diyet yapan kişiler de özel olarak de kadınlar aracılığıyla zayıflamak amacıyla kullanılmaktadır. İçinde bulunan bol miktardaki lifler aracılığıyla insanlarda sindirim sisteminin rahatlatmasını ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bunun yanında içeriğinde bulunan lif kaynağı kişilere tokluk hissi verir, bu da rahat bir biçimde kilo vermelerine destek olur. Aşırıya kaçmadan düzenli bir biçimde tüketiminde hayal ettiğiniz bedene rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS