hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Havuç Kilo Aldırır Mı? Havuç Kilo Yapar Mı?

  Havuç Kilo Aldırır Mı Havuç Kilo Yapar Mı
  expand

  Havuç, düşük kalorili bir besindir ve çoğu su olduğu için kilo alımına neden olmaz. Lifli olması sayesinde bağırsakların çalışmasını da destekleyen havuç kilo vermeye yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Havuç Kilo Aldırır mı?

  Havuç, düşük kalorili bir yiyecek olduğu için öğünlerde ya da öğün aralarında tüketilmesi önerilir. Doygunluk hissi veren havuç sayesinde kalori alımını azaltmak mümkündür. Her ne kadar şekerli bir besin olsa da tüketilen miktara dikkat edilmesi kilo alımının önüne geçer. Yüksek miktarda Özellikle göz sağlığını destekleyen A vitamini bakımından zengin olan havuç sağlıklıdır ve kilo vermek isteyen kişilere tüketmeleri önerilir.

  Havuç Kilo Yapar mı?

  Sindirim sistemine iyi gelen besinlerden biri olan havuç kabızlığı engellemede etkilidir. Bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan havuç lif oranı yüksek olduğu için yiyeceklerin yağa dönüşmesini engellemektedir. İçeriğindeki yüksek su miktarı sayesinde günlük su ihtiyacının da karşılanmasını sağlar.

  Zayıflamak isteyen ve diyet yapan kişilere havuç tüketmeleri önerilir. Daha çok çiğ tüketilmesi önerilen havuç kan şekerinin dengelenmesi konusunda da yardımcıdır. Yemeklere koymak ya da sotelemek havuç tüketmenin seçenekleri olabilir. Her ne kadar kilo aldırmasa da tüketilen miktara mutlaka dikkat etmek gerekir.

  Havuç Besin Değeri

  1 adet büyük havuç ortalama olarak 41 kaloriye denk gelir. 1 büyük havuçta 9 gram karbonhidrat, 0,93 gram protein ve 2,5 gram lif vardır. Potasyum bakımından zengin olan havuç sodyum da içerir. 1 adet küçük havuç ise 10 kaloridir. İçinde 9 gram karbonhidrat, 2 gram lif ve 69 mg sodyum bulundurur.

  Havucun Faydaları Nelerdir?

  Göz sağlığını destekleyen A vitaminini içeren havuç bağışıklığı güçlendirir ve kanserin yayılmasını da önler. Kanser türlerine karşı koruyucu olan havuç cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Çok fazla havuç tüketmek cildin sarı ya da turuncu bir renge sahip olmasına neden olabilir.

  A ve C vitaminleri bakımından zengin olan havuç antioksidan bakımından da zengindir. Saç ve tırnak sağlığını desteklediği için uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Havuç, kilo aldırmadığı için diyet listelerinde de tercih edilen bir besindir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow