Hemanjiyom nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Hemanjiyom nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Hemanjiyom, çocukluk çağında özellikle de süt çocukluğu döneminde görülen, selim huylu, asla kanserleşmeyen bir damar tümörü. Hemanjiyom belirtileri nelerdir? Hemanjiyom teşhisi nasıl konulur? Hemanjiyom tedavisi nasıl olur? Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe, çocuklarda hemanjiyom belirtilerini ve tedavisini anlattı.

Hemanjiyom, çocukluk çağında özellikle de süt çocukluğu döneminde görülen, selim huylu, asla kanserleşmeyen bir damar tümörüdür. Çocuklarda en sık görülen büyüme veya tümörlerdir. Genellikle bir süre büyürler ve daha sonra tedavi olmadan azalırlar. Çoğu bebekte sorun yaratmazlar. Bununla birlikte, bazı hemanjiyomlar açılabilir ve kanayabilir veya ülserleşebilir. Bu acı verici olabilir. Boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak, şekil değiştiriyor olabilirler. Ek olarak, diğer merkezi sinir sistemi veya omurga anormallikleri ile ortaya çıkabilir.

 

Hemanjiyom belirtileri
 

Vücudun çeşitli bölgelerinde yer alabilir; yüz, kol, bacaklar ve bazen iç organlarda, beyinde, karaciğerde, solunum sistemi organları ve dalakta yerleşim gösterebilir. Organları etkileyen hemanjiyomlar genellikle sorun yaratmaz.

 

Hemanjiyom teşhisi nasıl konuluyor?
 

Tanı genellikle bir sağlık uzmanı tarafından yapılan fiziki muayene ile görsel olarak incelenir. Doktorunuz fiziki muayene sırasında görsel tanı koyabilir. Organlardaki hemanjiyomlar sadece ultrason, MRG, CT tarama gibi bir görüntüleme testi ile tespit edilebilir. Bazı durumlarda, genellikle tesadüfen tespit edilirler.

 

Hemanjiyom tedavisi
 

Tedavi yerleşim yerine göre planlanır. Örneğin eğer bu selim huylu damar tümörü çocuğun göz kapağının üzerindeyse ve görmesine engel olacaksa ya da kulak yolundaysa ve işitme kaybına neden olacaksa tedavi edilir. Kol ve bacak gibi estetik görünüm dışında herhangi bir sağlık sorunu oluşturmayan hemanjiyomlar tedavi edilmeden sadece izlenerek takip edilir. 

 

Tedavide ise iç organlar için beta bloker özelliği olan bir tablet verilerek çocuğun oral yolla kullanması sağlanır. Dış yüzeyde ise beta bloker jel tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi ile yüzde 90 oranında başarı elde edilir.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS