Hemipleji Nedir? Ne Demek? Hemipleji Tedavi Yöntemleri Ve Belirtileri

A A

21.06.2021 - 14:19 Son Güncelleme:

Hemipleji, bir tür sinir ve kas sistemi bozukluğudur. Bu hastalık kapsamında beyni besleyen damarların yırtılması ya da tıkanması da söz konusu olabilir. Bu şekilde ise beynin sağ ve ya sol kısmında fonksiyon kaybı yaşanır. Bu şekilde hareket kaybı da yaşanacaktır. Bu hastalık genellikle orta yaş üstü kişileri etkiler. Bunun yanı sıra her yaş grubuna ait kişilerde de Hemipleji görülebilir. Bu hastalık neticesinde hareket kaybının yanı sıra görme ve konuşma bozuklukları da yaşanabilir. Hemipleji hastaları el ve ayaklarını rahat şekilde kullanamazlar.

Hemipleji Nedir? Ne Demek? Hemipleji Tedavi Yöntemleri Ve Belirtileri

Hemipleji Nedir?

Sinir ve kas sistemi bozukluğu olan Hemipleji hastalığı neredeyse her yaş grubundan insanı etkiler. Bunun yanı sıra hastalık nedeniyle beynin sol tarafında meydana gelen hasarlar vücudun sağ tarafını etkiler. Aynı zamanda beynin sağ tarafında oluşan hasarlar da vücudun sol tarafını etkiler. Bu yüzden beyindeki hasarlara göre hastalığın etkileri de değişir. Çeşitli görme bozuklukları, konuşma bozuklukları, hafıza kayıpları gibi pek çok etki görülür. Aynı zamanda hemipleji hastalığının belirtileri ortaya çıktığında erken müdahale çok önemlidir.

Hemipleji Ne Demek?

Hemipleji halk arasında inme inmesi demektir. Beyin damarlarındaki tıkanıklık sonucunda beyin hücreleri de hasar görür. Beyindeki bu hasarın sonucunda ise vücudun sol ya da sağ tarafında hareket kayıpları yaşanır. İnme diğer bir adı ile Hemipleji hastalığı önemli bir fiziksel ve psikolojik soruna yol açar. Hemipleji hastalığı sonucunda vücudun pek çok farklı yerinde his ve hareket kayıpları yaşanır. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Erken tanılar neticesinde bu hastalık da kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Önemli olan alanında uzman bir hekim ile tedaviye başlamaktır.

Hemipleji Tedavi Yöntemleri Ve Belirtileri

Hemipleji hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Erken evrede müdahale edilen bu hastalık kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Bunun için vücutta oluşan his ve hareket kaybına çok dikkat edilmesi gerekir. Tüm bunlar ile birlikte vücutta başlayan değişiklikler sonucunda mutlaka bir sağlık kuruluşlarına gidilmelidir. Burada uzman bir hekim kontrolünde tedavi gerçekleşmeli. Genellikle ilaç ile başlayan tedavi fizik tedavi süreci ile birlikte devam eder.

Hemipleji Hastalıkları İle İlgili Bilinmeyenler

Hemipleji hastalığı yaşamı olumsuz etkilemektedir. Hemipleji hastalığı genellikle kalıcı olarak seyreder. Bunun yanı sıra erken tanı konulmasının ardından ise bazı vakalarda geçici bir şekilde tedavi edilir. Hemipleji hastaları konuşma güçlüğünün yanı sıra hareket kaybı da yaşayabilirler. Bunun yanı sıra hemipleji hastalığının bulunduğu bölgede ciddi hareket ve his kayıpları oluşur. Bazı zamanlarda ise bu hastalık büyük ağrılara da neden olabilir. Bu hastalığa yakalann kişiler motor becerilerini de kısa sürede kaybederler. Bu hastalık omurgalara da zarar verebilir.

Hemipleji Hastalığı Nedenleri Nedir?

Hemipleji hastalığına neden olan pek çok etken var. Beyin kanaması ve ya beyin damarı tıkanıklıkları Hemipleji hastalığına yol açabilir. Bu hasarlar ve tıkanmalar sonucunda beyin damarları uzun süre kansız kalır. Hemipleji hastalığı da böylece ortaya çıkar. Travmatik beyin hasarlarının yanı sıra hipertansiyon ve obezite de Hemipleji hastalığına yol açar. Aynı zamanda yüksek kolestrolü olan kişilerin de çok dikkatli davranması gerekir. İleri yaştaki kişiler ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişiler de Hemipleji Hastalığını oluşturan en önemli etkenlerdendir.

Hemipleji hastalıklarına neden olan pek çok farklı faktör bulunuyor. Özellikle de hipertansiyonu olan kişilerde yükselen tansiyon da bu hastalığa yol açar. Aynı zamanda istemik atak ve kalıtımsal faktörler de bu hastalığa neden olan en önemli etkenlerdendir. Beyin travmaları ve beyinde oluşan hasarlar bu hastalığı oluşturan enönemli etkenlerdendir. O nedenle özellikle fazla kilolu kişiler ile yüksek tansiyonu olan kişiler mutlaka dikkatli olmalılar.

Hemipleji hastalığının pek çok farklı belirtisi vardır. Özellikle de duyu bozuklukları ile hafıza kayıpları da yaşanır. Ayrıca yürüme ve ayakta durmada zorluklar ve denge kayıpları da yaşanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişiler yer ve zaman kavramlarını yaşamakta güçlük çekerler. Hemipleji hastaları yürüme ve konuşmada da güçlük çekerler. Bu belirtilerin yaşanmaya başladığı anlardan itibaren iyi bir şekilde kontrol sağlanmalıdır. Belirtiler oluştuğunda mutlaka bir uzman hekime gidilmelidir.