Her gün 1 tatlı kaşığı tüketirseniz etkisi müthiş! İşte kalp dostu besinler

Kalp sağlığının korunması için besinler önemli rol oynamaktadır. Peki, hangi besinler kalp sağlığımızı korumamıza yardımcı olur? Uzman isim kalp dostu besinleri tek tek anlattı.Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, kalp sağlığına iyi gelen besinleri sizin için anlattı.

Omega 3: Kalp damar sisteminde, damarın elastikiyetini artırarak, aterosklerozu önler. Elzem yağ aside olan omega 3 ün en önemli kaynağı balıktır. Haftada 2-3 kez balık tüketimi önerilmektedir (340 gr/hafta). Balık yağının içinde EPA ve DHA yağ asitleri bulunmaktadır. Supleman olarak alınacak balık yağlarının EPA ve DHA değerlerine mutlaka bakılmalıdır. Somon, uskumru, ton, sardalya, semizotu omega-3 yağ asidinden zengindirler.

Krill yağı: Krill isimli karidese benzeyen ve denizde yaşayan bir canlıdan elde edilen krill yağı, bir omega 3 biçimidir. Krill yağını omega 3 ten ayıran özelliği antioksidan etkisinin daha fazla olmasıdır. Çünkü krill yağı astaxanthin içerir. Ayrıca omega 3 yağ asitleri krill yağında, fosfolipit formundadır, dolayısıyla %98 oranın biyoyararlanımı bulunmaktadır. Kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega 3 içerir. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Her gün 1 tatlı kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Soğan ve sarımsak: İçinde bulunan kükürtlü bileşiklerden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Sarımsağın kokusunu veren içindeki allisindir. Antioksidan etki göstererek kalp damar sağlını korur. Her gün 1 diş sarımsak tüketilmelidir.

Ceviz: Folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, çinko mineraller ve omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Ceviz yüksek kolesterole karşı koruyucudur. Ayrıca omega 3 içerdiğinden dolayı, kalp ve damar sistemini güçlendirir.

Yulaf, çavdar, tam buğday unu: Lif içeriğinin yüksek olması, ayrıca B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Ayrıca protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır ve magnezyum açısından zengindir. Yüksek lif içeriği hipertansiyonu ve kan yağlarını düşürdüğü için, kalp damar sistemini olumlu yönde etkilemektedir.

Yeşil çay: İçindeki polifenoller antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Aterosklerozu önler. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay, tüketimi termogenezisi artırarak obezitesi olan kalp hastalarını zayıflamasına yardımcı olacaktır.

Kırmızı üzüm: İçerdiği resveratrol (antioksidan) sayesinde dolayı kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Her gün 7-8 adet çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

Domates: Antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür. Özellikle domates suyu, püresi ya da pişmiş domatesin likopen miktarı işlem gördükçe artmaktadır.

Probiyotik gıdalar: Probiyotikler barsak florasını etkileyerek, immün sistemi olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Son yıllarda probiyotik alımının kandaki kolesterol düzeyine ve dolayısıyla kalp-damar hastalıkları üzerine olan yararlı etkilerini içeren çalışmalar mevcuttur. Özellikle probiyotik yoğurt ya da kefir tüketimine dikkat edilmelidir. Günde 1 su bardağı kadar tüketilmesi kalp sağlını korumak için oldukça etkindir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS