Her sabah 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin 7 faydası

Her sabah 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin 7 faydası

Çoğu insan zeytinyağını yemeklerde veya salatalarda kullanıyor. Ancak çok az insan zeytinyağını sade bir şekilde tüketmenin faydalarını biliyor. Her gün ilk iş olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin zayıflamadan cilt güzelliğine kadar birçok faydası var.

 

1- CİLDİ İYİLEŞTİRİR
 

Birçok kozmetik ürünün bileşenlerinin temelinde bulunan zeytinyağı, günlük diyete eklendiğinde cilde oldukça fayda sağlıyor. Zeytinyağı, ciltteki kızarıklıkları giderir, şişlikleri azaltır ve kırışıklıkların oluşmasını önler. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için doğal dezenfektan görevi de görür.

 

2- KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR
 

Zeytinyağının kilo verme üzerindeki etkisini araştıran 3 yıllık çalışmaya 180'den fazla kişi katıldı. Araştırmanın sonucunda, zeytinyağı yönünden zengin Akdeniz diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtladı. 

 

3- BEYİN SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Düzenli olarak zeytinyağı tüketmek, beyin hücrelerinde biriken plakları temizler. Hücrelerde biriken plaklar, Alzheimer hastalığına neden olur.

Düzenli olarak zeytinyağı tüketen insanlar, düşük yağlı diyet yapanlara göre daha iyi bir hafızaya sahiptir.

 

4- KEMİK SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Romatizmal bir hastalık olan omatoid artrit problemi yaşayan kişiler, zeytinyağındaki eser elementler sayesinde iyileşme gösterebilir. Zeytinyağını omega-3 kaynağı olan balık yağı ile karıştırdığınız zaman etkisini artırabilirsiniz.

Sızma zeytinyağında bulunan bileşikler, artritin neden olduğu eklem ağrısı, sabah sertliği ve kavrama sorunlarını iyileştirebilir.

 

5- ENFEKSİYONU ÖNLER
 

Günlük diyetinizi zeytinyağı ve omega-3 kaynağı balık yağı ile zenginleştirmeniz, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltır. İltihaplanmanın neden olduğu cilt rahatsızlıkları bu şekilde hem önlenebilir hem de iyileşebilir.

 

6- BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Midedeki bazı bakteri türleri mide ülserine neden olabilir. Zeytinyağı, antibiyotiklere dirençli olan bakterilere karşı savaşır. Günde 30 gram sızma zeytinyağı tüketmeniz, 14 günde zararlı bakterilerin vücudunuzdan atılmasını sağlayacaktır.

 

7- KAN ŞEKERİNİ KONTROL EDER
 

Yüksek kan şekerini düşürmenin sırrı ekstra saf zeytinyağı olabilir. Zeytinyağı, vücudu tip 2 diyabete karşı korurken diyabet oluşma riskini de yüzde 40 azaltır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS