HES kodu alma nasıl yapılır? HES kodu nedir, ne işe yarar?

HES kodu alma nasıl yapılır? HES kodu nedir, ne işe yarar?

HES kodu alma nasıl yapılır? HES kodu nedir, ne işe yarar?

HES kodu alma işlemleri seyahat etmek üzere başka bir ile gidecek kişiler tarafından gerçekleştirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu Hayat Eve Sığar kodu açıklamanın hemen sonrasında aktifleştirilmişti. Peki, HES kodu ne işe yarar ve nasıl alınır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hayat Eve Sığar kodu uygulamasının seyahatlerde zorunlu hale getirilmesi ile birlikte HES kodu alma işlemleri birçok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Peki, bu kod nasıl alınıyor ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.


Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?