HoLEP altın standart cerrahi olmaya en yakın aday

HoLEP altın standart cerrahi olmaya en yakın aday

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, HoLEP tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

Prostatın Holmium Lazer Enükleasyonu (HoLEP), iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olan erkekler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lazer cerrahisi idrar akışı tıkanıklıklarını giderir. Bu tedavi vücutta herhangi bir kesi olmadan yapılır. HoLEP’te holmiyum lazer teknolojisinden faydalanılır.

HoLEP nedir?

HoLEP, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) nedeniyle idrar akışı tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan bir lazer türüdür. İyi huylu prostat hiperplazisinde erkeklerde, prostat bezi kanserli değildir, ancak genişlemiştir. Prostat büyümesi; sık idrara çıkma, idrara çıkmama, idrara çıkma zorluğu veya mesane kontrolünün kaybı gibi bazı idrar yolu semptomlarına neden olabilir.

Nasıl etki eder?

Holmium lazer, çeşitli ürolojik ameliyatların gerçekleştirilmesinde özellikle etkili bulunan cerrahi bir lazerdir. HoLEP durumunda, lazer idrar akışını bloke eden hacimli prostat dokusunu kesmek ve çıkarmak için kullanılır.

Kimler için uygundur?

BPH, 60 yaş üstü erkeklerin yüzde 40'ından fazlasında görülür ve idrar yapma zorluğu da dahil olmak üzere idrar yapma semptomlarının önde gelen bir nedenidir. Erkekler yaşlandıkça bu durumun semptomları kötüleşebilir. Her ne kadar BPH'den kaynaklanan birçok idrar tıkanıklığı ameliyat olmadan tedavi edilebilse de, bu tür tıbbi tedavilerden faydalanmayan hastaların sonunda idrar tutma, idrar yolu enfeksiyonları ve mesane taşları gibi uzun vadeli sorunlardan kaçınmak veya bunlarla başa çıkmak için ameliyat gerekebilir. HoLEP genel olarak prostat büyümesi sorunu olan kişiler için uygundur.

Nasıl uygulanır?

HoLEP prosedürü süresince hasta genel anestezi altında (uykuda) olur. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı genel anestezi alamaması durumunda, spinal anestezi ile belden aşağısı hissiz hale getirilir. Rezektoskop adı verilen cerrahi bir alet üretranın içine yerleştirilir (mesaneden idrar taşıyan kanal). Kamera içeren rezektoskop, prostat bezinin iç yapısını monitöre yansıtarak cerraha kapalı teknikle ameliyat etme imkanı sunar.

Hasta gözlem ve kateter bakımı için bir gece hastanede yatırılır. Prosedürün olduğu gün hasta yeme ve içmeye başlayabilir. Kateter genellikle ameliyattan sonraki sabah çıkarılır. Hasta, kateter çıkarıldıktan en az iki ila üç kez idrara çıkabiliyorsa, kateter olmadan eve gidebilir.

İlk başta, idrar normalden daha sık olabilir. İlaçlar birkaç gün içinde bir miktar iyileşme kaydedilene kadar semptomları hafifletmek için kullanılabilir. Hastalar, kateter çıkarıldıktan sonra bol miktarda sıvı içmeye teşvik edilir. Bu sıvı idrarı temizlemeye yardımcı olur. Hasta ilk haftadan itibaren hızla iyileşmeye başlar. Ortalama 1 ay içinde iyileşme büyük oranda tamamlanmış olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS