Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ihlamur Çayı Az Bilinen Faydaları

Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ihlamur Çayı Az Bilinen Faydaları

Birçok farklı hastalığın tedavisi için doğal bir kaynak olarak öne çıkan Ihlamur, ülkemizde de oldukça fazla tercih ediliyor. Ihlamur ağacında yetişen ve farklı tüketim seçenekleri üzerinden değerlendirilen ıhlamur, aynı zamanda tilia olarak da bilinmektedir. Özellikle psikolojik açıdan kaygı ve stresten uzak bir yaşam sunarken, sinirleri yatıştırır ve daha sakin bir yaşam sürme imkanı verir. Adından da anlaşılacağı üzere daha çok çay şeklinde kullanılan ıhlamur, sadece psikolojik deli fiziksel olarak da birçok hastalığın tedavisi konusunda ciddi bir potansiyel teşkil ediyor.

Ihlamur Çayı Nedir?

Tilia olarak da bilinen ıhlamur ağacı üzerinde elde edilen ıhlamur, yüzyıllar boyunca dünya çapında pek çok rahatsızlığın tedavisi için kullanılmış önemli doğal bitki kaynakları arasında yer almaktadır. Hızlı büyüyen ve boyu yaklaşık olarak 20 veya 25 metreye kadar çıkabilen ıhlamur ağacı, daha çok sarı ve beyaz renginde açan çiçekleri üzerinden değerlendirilir. Daha çok çiçekleri bahar aylarında toplanmak suretiyle kurutularak hazır hale getirilir.

Yumuşak ve lifli bir yapısı olması ile beraber pek çok önemli vitamin ve mineral deposu şeklinde öne çıkmaktadır. Farklı ağaç türüne bağlı olarak yumuşak ve kokulu çiçekler açan ıhlamur ağacı, daha çok mevsimlerin bitkisi olarak öne çıkar. Bu sebepten dolayı kış aylarında yapraklarını döker. Ayrıca çiçeklerinde bulunan aromatik yağ sayesinde özel bir kokuya sahiptir.

Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

Oldukça fazla sayıda ve pek çok amaç doğrultusunda kullanılan ıhlamur çayı, insan sağlığı açısından çok önemli faydalara sahiptir.

- Ateşin düşmesine olanak verir.
- Terlemeyi azaltır.
- Grip ve nezle gibi hastalıkların önüne geçer.
- Öksürüğe karşı iyi gelir.
- Migren ve benzeri ağrıları dindirir.
- Kaygı ve stresi azaltır.
- Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
- İshale karşı etkilidir.
- Sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasına olanak verir.
- Hazımsızlığa iyi gelir.
- Boğaz ağrısına önleyicidir.
- Toksinlerin atılması adına etkilidir.
- Kalp çarpıntısını önler.

Bu gibi faydaları ile beraber aynı zamanda ıhlamur çayı oldukça lezzetli bir bitki kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Düzenli olarak ve sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle akşamları kahve ya da siyah çay tüketimi gerçekleştiren kişiler adına, ıhlamur çayı en önemli alternatifler arasında yer almaktadır. Hem böylece sindirim sistemini daha iyi çalıştırmak ile beraber stres ve depresyondan uzak kalma imkanı sağlanır. Defalarca içebilmek için ıhlamur çayını kolayca hazırlamak mümkün. Yapılması gereken çaydanlık içerisine su koymak suretiyle tepeleme kurutulmuş ıhlamurları eklemektir. Daha sonra kaynat ana kadar ocakta tutmak gerekir. 10 dakika kadar demlenmesini beklerseniz çok daha yumuşak ve tatlı bir içim elde edebilirsiniz. Yemeklerden sonra ortalama 3 bardak kadar ıhlamur çayı tüketmek mümkün.

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Türkiye'de olduğu gibi dünyanın pek çok farklı ülkesinde ıhlamur çayı periyodik olarak kullanılmaktadır. Özellikle grip ve benzeri hastalıklar karşısında yükselen ateşi düşürmek amaçlı oldukça etkilidir. Aynı zamanda ıhlamur çayının buharı burun tıkanıklığı için birebir etki sağlar. Sakinleştirici etkisi sayesinde ise sinirlerin yatışmasına imkan vermek mümkün.

Böylece migren ve benzeri ağrılardan uzak kalınabilir. Kalp çarpıntısı ya da stres ve kaygı bozukluğu gibi problemlerin önüne geçme imkânı vermektedir. Aynı zamanda farklı kullanım yöntemleri üzerinden deri hastalıkları için de oldukça etkilidir. İdrar söktürücü olarak karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına karşı önemli bir tedavi yöntemi olarak ele alınır. Yapılan bazı klinik araştırmalar karşısında kas kasılmaları adına da iyi geldiği tespit edilmiş durumda.

Ihlamur Çayı Nasıl Kullanılır?

Farklı yöntemler üzerinden Ihlamur çayını kullanmak mümkün. Tabii başta içim açısından kurutulmuş ıhlamur yaprakları değerlendirilir. Böylece için ile beraber sağlık açısından bu faydalı bilgiyi kullanabilir; aynı zamanda lezzetli bitki çeşidini değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda Ihlamur çayının buharı üzerinden de kullanım imkanı elde edilir. Burun tıkanıklığına iyi gelecek olan Ihlamur çayının buharı, dengeli şekilde bunu deliklerine doğru tutulmak suretiyle değerlendirilmektedir.

Kaşıntılı deri hastalıkları azaltmak için krem şeklinde de ıhlamur çayı kullanılır. Yani aslında daha çok ıhlamur çiçeği üzerinden hazırlanmış kremler bu konuda değerlendirilir. Özellikle bazı kozmetik firmaları selülit konusundaki ürünler için ıhlamur bitkisini oldukça fazla değerlendirmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS