İnatçı kistik akneleri durdurmak için atabileceğiniz 11 adım

Çenemizde oluşan ağrılı, sert kistler adeta bir tür ruh emici! Enerjimizi düşüren ve güzelliğimizi gölgeleyen bu kistik oluşumlar gitmemek için söz vermiş gibi davranıyor. Peki doğru uygulayacağınız 11 yöntemin, sizi onlardan tamamen kurtaracağını biliyor musunuz? İşte detaylar... (Milliyet/PembeNar)Genellikle çene ve çevresinde oluşan kistik akne, özellikle yetişkinlerde sivilcenin en sık görüldüğü bölgedir. Bunun nedeni genellikle vücuttaki hormonal değişimler ve dengesizliklerdir. Hormonlar yağ üretimini uyarır ve bu da gözeneklerde sıkışan bakterilerin çoğalmasına yol açar.

1-Yüzünüze ve çenenize dokunmayı bırakın 
Ellerimiz tahmin ettiğinizden daha fazla mikrop ve bakteri barındırır. Bu nedenle gün içinde elinizi yüzüne yaslamayın veya derin düşünceler içindeyken dikkatsizce cildinize dokunmayın. Bu davranış sadece cildinizdeki mevcut bakteri seviyesini artıracaktır.

2-Cep telefonunuzu temiz tutun 
Fark yaratabilecek başka bir değişiklik de cep telefonunuzu temiz tutmak olacak. Yüzünüze dokunmak gibi cep telefonları da sivilce oluşum riskini artırabilir. Mobil cihazınızdaki bakteriler, her telefonda konuştuğunuzda yüzünüze geçebilir!

Gereksiz bakterilerin cildinize bulaşmasını önlemek için telefonunuzu her gün sildiğinizden emin olun.

3-Stresten uzak durun 
Stres, vücudunuzun kortizol gibi hormonların aşırı salgılanmasına neden olur. Bu da cildinizde bulunan yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine yol açar. Fazla yağ da akne ve sivilce problemine neden olacaktır.

4-Peeling yapın 
Ölü ve kuru cilt hücrelerinden kurtulmak için düzenli olarak peeling yapın. Cilt yüzeyindeki ölü derilerden düzenli olarak kurtulursanız fazla yağ cilt altında daha az hapsolur.

5-Egzersiz yaparken saçınızı toplayın 
Uzmanlar, egzersiz yapmadan önce saçınızı yüzünüzden yukarı doğru toplamanızı önerir. İşiniz bittiğinde akneye neden olan bakterileri yok etmek için yüzünüzü hemen yüzde 1 salisilik asit içeren bir ürünle temizlediğinizden emin olun.

6-Sabah ilk iş olarak limonlu sıcak su için 
Sabah uyanır uyanmaz mutfağa gidip kendinize birçok ünlünün güzellik sırrı olan sıcak limonlu bir su hazırlayın.

Ilık suyla dolu bir bardağa taze limonu sıkın ve uyandığınızda için. Bu karışımı tüketerek vücudun içten dışarı temizlenmesini sağlayabilir; potansiyel olarak bazı insanlar için akne döngüsünün başlayabileceği ince bağırsaktaki toksinleri ve bakterileri azaltabilirsiniz.

7-Süt ürünlerini dikkatli tüketin 
2018 yılında yapılan bir araştırma; süt, yoğurt ve peynir dahil olmak üzere herhangi bir süt ürünü tüketiminin, miktar veya sıklığa bakılmaksızın 7 ila 30 yaşlarındaki kişilerde akne oluşumlarını tetikleyebileceğini gösterdi.

Uzmanların görüşleri sütteki hormon seviyelerinin sivilceyi artıran aşırı sebum üretiminde rol oynayabileceği yönünde. Sebum üretimi androjenler ve hormonel aracılardan (süt ve diğer hayvansal ürünlerde bulunan insülin benzeri büyüme faktörleri gibi) etkilendiğinden süt, peynir ve yoğurt tüketimi, yağ üretimini tetikleyen hormonları taklit eden faktörler haline gelebilir.

8-Cildinizi aşırı kurutan tedavilerden kaçının 
Sivilce problemi ile başa çıkarken en iyi savaş yönteminin sivilcelerinizi kurutacak en ağır tedavi olduğunu düşünebilirsiniz. Günlük olarak güçlü, sert ve derin tedavilere başvurmak cildin aşırı yıpranmasına neden olarak yağ üretimini artırabilir.

9-Şekerden kaçının 
Uzmanlar sivilceyle mücadele edenlere çikolata, unlu mamuller, şekerlemeler, makarna, beyaz ekmek ve diğer yüksek glisemik indeksli, işlenmiş yiyecekleri bırakmalarını; daha sağlıklı bir diyet takip etmelerini tavsiye ediyor.

10-Nane çayı içmeyi deneyin 
Sivilceye neden olan hormonları nötralize etmeye yardımcı olmak için doğal yollar denemek istiyorsanız, bitki bazlı bir antiandrojen görevi gören nane çayını tüketebilirsiniz.

11-Oral probiyotik almayı deneyin 
Sindirimimiz, iç mikrobiyal sistemlerimizi değiştiren ve iltihaplanmaya yol açan stresten etkilenebilir. Bu da bağırsakta yaşayan bakterilerin türünü ve sayısını sağlıksız bakterilere dönüştürür.Sonuç olarak bağırsak astarı sızıntı yapar ve toksinler kana karışarak vücutta iltihaplanmaya neden olur. Bu toksinler de ciltte akne ve sivilceye yol açabilir.

Bu nedenle uzmanlar, oral probiyotiklerin bakteri dengesizliğini düzenleyebileceğini ve sivilceyi tedavi etmek için yağ seviyelerini azaltabileceğini söylüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS