İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

İncir çekirdeği yağı, bitkisel yağlar içerisinde faydalarıyla dikkat çekiyor. İncir meyvesinin sağlığa sunduğu faydaların bir arada olduğu yağın içerisinde, birçok mineral yer alır. İncirin çekirdeğinden elde edilen yağ, saçın gelişiminden, vücudun beslenmesine kadar birçok yararı bulunuyor.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

İncir çekirdeği yağı faydalarıyla dikkat çeken yağlar arasında yer alıyor. Uzmanlar tarafından faydalarından sıkça bahsedilen incir çekirdeği, halk arasında son dönemlerde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

İncir çekirdeği yağı saç bakımında etkilidir. Saçların daha güçlü olmasını ve parlak görünmesini sağlar. İçerisinde yer alan vitaminler sayesinde, kuru saçların nem kazanmasını destekler.

Cilt çatlaklarında kullanılabilir. Ellerde, dudaklarda ve vücudun diğer çatlak oluşan kısımlarında incir çekirdeği yağı sürülebilir. Nemli yapısıyla, çatlakların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Uçuk ve sivilceler için incir çekirdeği yağı kullanılabilir. Uçuk çıkan bölgeleri hızlıca onaran incir çekirdeği yağı, sivilcelere neden olan mikropların yok edilmesini sağlar.

Bağışıklık güçlendirici maddelere sahiptir. Omega yağ asitlerini bünyesinde barındıran incir çekirdeği yağı, bağışıklığın güçlü kalmasına yardımcı olur. Metabolizma hızının düşmesini önler. Bağırsak sağlığının korunmasına yarar sağlar. Vücutta var olan kanserli hücrelerin yayılımını geciktirir. Bu etkisiyle, kanserin vücuda yayılmasını önleyici görev görür.

İncir çekirdeği yağı, sağlıklı bir cinsel yaşam için öneriliyor. Çiftler arasında kullanımında, hormonların tetiklenmesiyle cinselliğin güç kazanmasına destek olur.

İçeriğinde yer alan potasyum ile kan şekerinin dengede kalmasına yararlıdır. İnsülin hormonlarının dengede kalmasına fayda sağlamasıyla diyabet sorunu olan kişilerin daha iyi yaşamalarını destekler.

İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

İncir çekirdeği üzerine yapılan araştırmalara göre insan sağlığına birçok yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Pek çok anlamda faydası olan incir çekirdeği yağı, periyotlar şeklinde tüketilebilir.

Göz Çevresindeki Morlukları Giderir

Uyku bozuklukları veya demir eksikliklerinden kaynaklanan göz çevresi morluğunun giderilmesinde incir çekirdeği yağı etkilidir. Göz çevresinin daha canlı görünmesi için incir çekirdeği yağı kullanılabilir.

Cilt Sağlığında Kullanılabilir

Yara veya sivilce gibi başlıca durumlarda incir çekirdeği yağı kullanılabilir. Bunların haricinde ciltte meydana gelebilecek diğer sorunlarda uzman tavsiyesiyle incir çekirdeği yağı kullanılabilir.

Saçın Sağlıklı Olmasına Destek Olur

İncir çekirdeği yağı, saçların daha sağlıklı olması için kullanılabilen yağlar arasındadır. Dilerseniz bir damla incir çekirdeği yağını elinize koyduğunuz şampuana ekleyerek saçlara masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.

İncir Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

İncir çekirdeği yağı, iç organların sağlığından, beyin sağlığına, bacak fonksiyonlarından saç bakımına kadar onlarca faydaya sahiptir. İncir çekirdeği yağı, cilt onarımında kullanılabilen yağlar arasındadır.

Doğumda meydana gelen çatlaklarda incir çekirdeği yağı tercih edilebilir. Kullanımı durumunda bu çatlakların giderilmesine yarar sağlayabilir.

İncir çekirdeği yağı, önemli mide ve bağırsakların iyileştirilmesi için kullanılabilen yağlar gurubunda yer alır. Kullanımı, bu bölgelerde rahatlama sağlar. Özellikle bağırsaklarda var olan gazın giderilmesi için kullanımı ideal olabilir.

Ekonomik değeri yüksek olan incir çekirdeği zahmetli aşamalardan sonra elde edilir. Salata içerisinde ekleyerek kullanımı durumunda, çocuk sahibi olmayı kolaylaştıran etkiler gösterebilir.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Tüketilebilir?

İncir çekirdeği yağı, diğer yağların büyük kısmında olduğu gibi içilerek tüketilebilir. Günlük en fazla 1 çay kaşığı içilebilir. Salata içerisinde veya suya eklenerek incir çekirdeği yağı tüketilebilir. İçilebilir olduğu kadar, vücuda sürülerek kullanılabilir.

Saç bakımı için kullanılırsa, saça masaj şeklinde uygulanabilir. Ciltte sorunlu bölgeye ince tabakalar şeklinde sürülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, incir çekirdeği yağının cilde veya saça uygulandığında mutlaka su veya benzeri ürünlerle birlikte kullanılmasıdır.

İncir çekirdeği yağı tüketimi uzman tavsiyesi doğrultusunda olmalıdır. Aşırı tüketime kaçılmamalı, belli seviyelerin üzerine çıkılmamalıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Yan Etkileri

İncir çekirdeği yağının, araştırmalar sonucunda ek olarak bir zararı veya yan etkisi tespit edilmemiştir. Eğer ilk defa incir çekirdeği yağı kullanıyorsanız, alerjik reaksiyon testi için önce bileğinize sürebilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra, kızarıklık veya kaşıntı olması halinde, alerjik tepki meydana gelmiş demektir.

Bu durumda incir çekirdeği yağı kullanmamanız daha doğru olabilir. İncir çekirdeği yağının çocuklarda kullanımından önce doktora danışılması gerekir. Hamile ve emzirenler için doktor tavsiyesi sonrası kullanılmalıdır. Nadir olsa bile bazı durumlarda beklenmedik yan etkiler görülebilir. Yan etkiler görüldüğü gibi mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS