Islak mayo hastalığa davetiye çıkarıyor

Islak mayo hastalığa davetiye çıkarıyor

Islak mayo hastalığa davetiye çıkarıyor

Deniz ve özellikle havuzdan sonra ıslak mayoyla beklemek hastalıklara davetiye çıkartıyor. İnsanların burun floralarındaki ve cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar ise tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlı...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler, özellikle de çocuklar havuza veya denize koşuyor. Yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarındaki ve cilt üzerindeki bakterilerin, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikropların havuz suyuna geçtiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen “Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılması gerekir. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir” diyor. Uzm. Dr. İsmail Gönen çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumanın yollarını anlattı…

Yaz mevsiminde yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarındaki ve cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon suyunun karıştığı deniz suyu çocuklarda birçok enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabiliyor. Bunun yanında kanalizasyon suyunun karıştığı deniz suyu kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, ciltte mantar ve ishal gibi sorunlarına da yol açabiliyor.

Bol sıvı alımı çok önemli
Sağlığınız için yüzmeyi bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük önlemi almış olursunuz. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir. Sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

Güneş kremlerine dikkat

Yüzmeden önce de duş alın
Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha fazla görülür
İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunmuş çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebeplerden dolayı erkek çocuklarına oranla daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları içinde en sık karşılanı ise sistitdir (idrar torbası iltihabı). İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi böbrek hasarına yol açabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sahte güneş gözlüklerindeki büyük tehlike

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaz aylarında beyninizi koruyacak 10 öneri