Ispanak alırken ve tüketirken bunlara dikkat!

Ispanak alırken ve tüketirken bunlara dikkat!

Ispanak alırken ve tüketirken bunlara dikkat!

Havaların soğuması ile kış sebzeleri market raflarında yerini almaya başladı. Kış mevsiminin favori sebzelerinden biri olan ıspanak farklı çeşitlerde hazırlanarak soframızda yer alıyor. Kimisi ıspanağı yemek olarak çok severken kimisi salatasını tercih ediyor kimisi de böreği en çok ıspanaklı seviyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mevsiminde düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği sağlayan ıspanak, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Diyetisyen Rıdvan Arslan, ıspanak tüketmenin faydaları hakkında bilgiler verdi.

“100 gram ıspanak; 23 kcal, 1,4 gram karbonhidrat, 2,5 gram protein ve 2,3 gram life sahiptir. İçerdiği karbonhidratın büyük bir kısmını diyet lifi yani posa oluşturmaktadır.” diyen Diyetisyen Arslan, “Diyet lifi sayesinde bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır ve kabızlığı önler. Ayrıca kalsiyum, demir, folik asit, C vitamini ve K vitamininden zengin bir besindir.” şeklinde konuştu.

Dyt. Arslan, ıspanağın içeriğindeki bu vitamin, mineraller ve antioksidanın sağladığı faydaları şu şekilde sıraladı

Demir sayesinde kansızlığın önlenmesine yardımcıdır.
Folik asitten zengin olmasıyla hamileler mutlaka beslenmelerine ıspanak eklemelidir. Folik asit bebeğin zeka gelişimi açısında önemli bir bileşendir. Ayrıca bebeklerdeki spina bifida oluşum riskini azaltır. Fetüs için hayati bir önem taşır.
Ispanaktaki C vitamini bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar.
İçeriğindeki K vitamini, kalsiyum ve magnezyum kemik gelişimine destek olur.

Dyt. Arslan, ıspanağıniçeriğindeki karotenoid sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağı olarak serbest radikallerin etkisini azaltarak vücudun bağışıklığını güçlendiğini ve kansere karşı koruyucu olduğunu belirtti ayrıca ıspanağın göz tansiyonu üzerindeki etkisini de vurguladı.

 “Ispanaktaki A vitamininin göz sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca tansiyonun düşmesine yardımcı olur.”

Ispanak tüketiminde seçimi de oldukça önemlidir.

Dyt. Arslan, ıspanak seçerken ve yerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunun altını çiziyor. Dyt. Arslan, ıspanak alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Satın alırken yapraklarının koyu yeşil olmasına ve üzerinde sarı beneklerin olmamasına dikkat edilmelidir.
Yapraklar taze ve diri gözükmelidir.
Tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
Toprak ve kumundan arındırılmasına dikkat edilmelidir.
Vitamin kaybını önlemek adına metal bıçaklar yerine bambu bıçaklarla doğranmalıdır.
Ispanağın hazırlanmasında parçalara ayırırken el ile de koparabilirsiniz.
Çok küçük parçalara ayrılmamalıdır ve pişirirken sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.
Uzun süre suda beklemesi de suda eriyen vitaminlerin kaybını arttıracağından dikkat edilmelidir.
İçeriğindeki nitrit ısı ile nitrata dönüştüğünden, ıspanak tekrar ısıtılıp tüketilmemelidir. Pişirdiğiniz zaman tüketmenizde fayda var.

Dyt. Arslan ıspanağın ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda “Ispanağında içerisinde oksalat bulunduğundan özellikle safra kesesi hastaları ve böbrek hastaları ıspanak tüketirken porsiyonuna dikkat etmelidir. Oksalatlar kanda fazla düzeyde olduğu zaman bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Oksalik asitten dolayı eklemle alakalı bir probleminiz varsa ıspanak tüketmenizi önermemekteyim.” diyen Dyt. Arslan, “Gut hastaları ve böbrek taşı olan hastalar ıspanak tüketimini sınırlamalıdır. Çünkü içerisinde doğal olarak bulunan pürin ürik aside dönüşerek vücutta ürik asit birikimine neden olur. Ürik asit birikimi de böbrek taşı oluşumuna neden olur.” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyetisyen Rıdvan Arslan, “Kan inceltici ilaç kullanan hastalarda, ıspanağın K vitamininden zengin olduğunu unutmamalıdır. Tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekmektedir. Yukarıda sıraladığım hastalıklardan birine sahip değilseniz, ıspanağın faydalarından yararlanmanızı öneririm. Çiğ veya pişmiş şekilde tüketebilirsiniz.” şeklinde konuştu.