İstiridye Mantarı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? İstiridye Mantarı Az Bilinen Faydaları

İstiridye Mantarı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? İstiridye Mantarı Az Bilinen Faydaları

En faydalı mantar türleri arasında istiridye mantarı gelmektedir. İnsan sağlığı için önemli yararlar taşıyan mantar çeşidi, farklı kullanım yöntemleri üzerinden tüketim imkanı tanıyor. Fiziksel ve psikolojik olarak sağladığı etkiler ile beraber, binlerce yıldır alternatif tıpta kullanılmış ve birçok farklı mutfak kültürüyle kaynaşmıştır. Son zamanlarda ortaya çıkan istiridye mantarı özellikle yüksek lif oranı ile hem geniş kapsamda sağlıklı faydalar getirmekte hem de lezzetli bir yiyecek türü sunmaktadır. Bu yüzden günümüzde en çok tercih edilen favori mantar türleri arasına girmiş durumda.

İstiridye Mantarı Nedir?

Kabuklu görünümü ve istiridyeye benzemesi ile beraber, bilimsel adı üzerinden Pleurotus Ostreatus şeklinde ifade edilmektedir. Çorba ve soslar ile beraber daha pek çok farklı yemek kültürü üzerinden tüketim imkanı sağlayan istiridye mantarı, Aynı zamanda aroma açısından çok yönlü bir bitkidir. Özellikle Asya mutfağının en önemli lezzetleri arasında gelir.

Özellikle en fazla 100 yıllık bir üretim dönemi bulunan istiridye mantarı, sağlık açısından sunabileceği potansiyel nedeniyle hala araştırılmaya devam ediliyor. Bugüne kadar pek çok farklı faydasının bulunduğunu söylemek mümkündür. Kalp sağlığından olası pek çok iltihaba karşı önemli bir savunma mekanizması oluşturmaktadır.

İstiridye Mantarı Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş olan istiridye mantarı, sunduğu sağlık olanakları sebebiyle çok fazla tercih ediliyor.

- Kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
- Enflamasyon (iltihaplanma) ile beraber enfeksiyon ve benzeri pek çok duruma karşı koruyucudur.
- Serbest radikallerle savaşan ve hücrelere karşı zarar veren bakteri ve benzeri unsurlara karşı antioksidan etkisi bulunur.
- Kanserli hücrelerin büyümesini engeller.
- Beyin sağlığını güçlendirir.

Bu gibi faydaları ile beraber istiridye mantarı tüm mantar türleri arasında en sağlıklı doğal kaynaklar içerisinde yer almaktadır.

İstiridye Mantarı Nasıl Kullanılır?

Tüketim açısından daha çok değerlendirilen istiridye mantarı, meyan köküne benzeyen aroması ile çok yönlü bir doğal bitkidir. Salatalara lezzet vermek için günümüzde Asya'da çok fazla kullanılırken Türkiye'de de son dönemlerde popüler hale geldi.

Aynı zamanda doğrudan çorba yapımı ile tüketilebilir. Sos amaçlı özel karışım eşliğinde yine değerlendirildiğini söylemek mümkün. Ayrıca birçok farklı yemeğe eklenmek suretiyle lezzet katabilmek amaçlı kullanılır. Tek başına pişirilerek bir yemek haline de getirilebilir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan istiridye mantarını, değişik yöresel lezzetler üzerinden değerlendirebilirsiniz.

İstiridye Mantarı İçeriği Nedir?

Yüksek besin değeri ile beraber istiridye mantarı bünyesinde birçok farklı vitamin ve mineral barındırmaktadır. Başta yüksek oranda lif bulundurmak ile beraber protein, karbonat ve gerekli yağ miktarının bulunduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda fosfor, potasyum, bakır, polat, B6 vitamini, manganez ve tiamin ile demir gibi birçok önemli kaynak yer alıyor. Bu kaynaklar farklı oranlar ve yüzdeler eşliğinde istiridye mantarı içerisinde bulunmaktadır. Genel olarak günlük ihtiyacın ile %20 arasında değişkenlik gösteren besin değerlerini karşıladığını dile getirmek mümkün.

İstiridye Mantarı Neye İyi Gelir?

Başta kalp sağlığı olmak üzere kronik diyabet problemleri ve inflamasyon sorunlarına karşı güçlü bir savunma sunmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve yeni hücrelerin oluşumuna katkı sağlar. Antioksidan yüklü olması sebebiyle virüs ve bakteri gibi vücuda zarar verecek sorunların hasarlarını önler. Psikolojik açıdan ayrıca depresyon ve stres gibi kaygı problemlerin önüne geçme olanağı vermektedir. Ayrıca tüketimi açısından birçok farklı çeşit ile beraber lezzetli bir yemek kültürü de sunuyor. Bu sebepten dolayı Türk mutfağına her geçen zaman biraz daha fazla girmeye başladı.

İstiridye Mantarı Zararlı mı?

Kültür mantarları içerisinde en çok tercih edilen ürünler arasına girmiş olan istiridye mantarı, genel olarak zararlı değildir. Ancak bazı insanlar mantar türlerine karşı alerji gösterebilmektedir. Böyle durumlarda şişlik, mide bulantısı ile beraber kurdeşen ve benzeri durumlar üzerinden karşı karşıya kalındığı zaman, mutlaka ilgili doktora başvurmak gerekmektedir. Ayrıca şeker alkollerine karşı hassas olan kişilerin bu doğal bitki kaynağını tüketmemesi gerekir.

Bunların dışında sağlıklı şekilde 7'den 70'e her birey istiridye mantarını güvenli biçimde ve keyifle tüketebilir. İnsan açısından sunduğu önemli faydaların yanı sıra, ayrıca lezzeti ile pek çok kişinin ilgi odağı haline gelmiş doğal bitki kaynaklar arasında yer almaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS