İyi uyumanızı sağlayacak 8 yiyecek

Uykusuzluk, gün boyunca sizi güçsüz bırakmanın yanı sıra, kalp krizi, diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Uykusuzluğunuzun sebebi ise yanlış beslenme olabilir. İşte uzmanlara göre iyi uyumanıza yardımcı olacak 9 besin.Protein
Yüksek protein içeren et, balık, tavuk ve baklagiller, kuruyemişler gibi gıdaların yine melatonin salgılamanıza yardımcı olduğu, bu sebeple iyi bir uyku uyumanızı sağladığı biliniyor.

Ancak karbonhidratların aksine, uyumadan önce protein tüketilmemesi, bunun sindirimi zorlaştıracağı belirtiliyor. İdeal beslenme düzenine göre bir insanın günde, kilosunun onda biri kadar protein tüketmesi gerekiyor. Yani 50 kilo olan bir kişi günde en az 50 gram protein tüketmeli.
Bitki çayları
Uyumadan önce, yüksek kafein içeren siyah çaya alternatif olarak tüketebileceğiniz papatya çayı, yeşil çay vb. bitki çayları da uykusuzluk probleminizin çaresi olabilir.
Hindistan cevizi suyu
Potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor gibi ihtiyacınız olan tüm mineralleri içeren hindistan cevizi suyu kramplara iyi geliyor ve gece uykunuzu düzenliyor. Bunun yanı sıra günde bir bardak hindistan cevizi suyu içmek cildiniz için de gereken sıvı ihtiyacını karşılıyor.
Kiraz
Kirazda az miktarda da olsa bulunan melatonin, uyku saatlerinizi de arttırdığı gibi uykunun kalitesini de etkiliyor.
Yavaş salınımlı karbonhidratlar
Beslenme Uzmanı Cassandra Barnes, yulaf lapası, kahverengi pirinç gibi yavaş salınımlı karbonhidratların vücuda enerji verdiğini ve uyku düzeninizi olumlu yönde değiştirebileceğini söylüyor.
Hindi
Triptofan içerdiği için uyku yaptığı bilinen hindi aslında B6 ve çinko bakımından da oldukça zengin bir besin. Bu sebeple vücutta melatonin salgılanmasını ve uykunuzu düzenlemeyi de sağlıyor. Uzmanlar hindiyi erken saatlerde tüketmenizi önerirken, büyük bir porsiyonun ters etki yaparak uyumanıza engel olacağını da hatırlatıyor.
Magnezyum
Deniz mahsülleri, kuru meyveler ve ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkilerin ortak noktası magnezyum bakımından zengin olmaları. “Doğal sakinleştirici” olarak bilinen bu yiyeceklerin hepsi magnezyum içerdikleri için kasları gevşetiyor. Bunun yanı sıra melatonin salgılanmasına yardımcı olarak rahat uyumanızı sağlıyor.
Kabak Çekirdeği
Magnezyum bakımından zengin olan kabak çekirdeğinin uykuya dalma sorunu olanlar için faydalı olduğu söyleniyor. Aynı zamanda içindeki kalsiyum seviyesi sebebiyle, kasların gevşemesini de sağlıyor.

Uzmanlara göre günde iki çorba kaşığı kabak çekirdeği tüketmek uykusuzluğa fayda olabilir. Çekirdekleri şekersiz yoğurtla veya salatanıza katarak tüketebilirsiniz. Magnezyum içeren diğer gıdalar ise yeşil yapraklı bitkiler.
Magnezyum
Uyumadan önce, yüksek kafein içeren siyah çaya alternatif olarak tüketebileceğiniz papatya çayı, yeşil çay vb. bitki çayları da uykusuzluk probleminizin çaresi olabilir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS