Kabak Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı Mı? Kabak Diyeti İle Nasıl Zayıflanır?

A A

30.09.2020 - 16:30 Son Güncelleme:

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen pek çok kişi için kabak diyeti tercih edilen bir diyet çeşididir. Kabak diyeti sayesinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Meyveleri bol ve lif oranı yüksek olan kabak metabolizmayı ve bağırsağın çalışmasını hızlandırır. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kabak Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı Mı? Kabak Diyeti İle Nasıl Zayıflanır?

Kabak, magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum ve Demir gibi elementleri içinde barındıran çok besleyici ve şifalı bir sebzedir.

Kabak Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

Kabak diyeti yaparken kabağın besin değerlerini kaybetmemesi için kabağın buğuda pişirilmesi önerilir. Bunun yanında kabak çiğ olarak rendelenerek de salataya koyularak yenilebilir. Kabağın içindeki yağ oranının az olması ve kalorisinin düşük olması kilo vermek isteyenleri mutlu ediyor. Kilo vermek isteyenler kabak detoksu yaparak hızlı bir şekilde kilo verme yöntemini tercih edebilir. Kabak detoksu aynı zamanda kanseri önlemeye yardımcı olur.

Kabağın Detoksunun Vücuda Faydaları

Kabak içinde bulunan beta karoten ve antioksidanlar sayesinde vücudun serbest radikallerle savaşması kolaylaşır.

Kabağın içinde yüksek oranda C vitamini bulunur. Bu özelliği sayesinde de ağız ve akciğer kanserinin önlenmesini sağlar.

Kabak detoksu kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

Kabak içinde bol miktarda K vitamini ve magnezyum bulunur. Kabağın bu özelliği sayesinde kemik ve eklem sorunlarının çözülmesi kolaylaşır. Kemik gelişimi açısından kabak tüketimi önemli bir yer tutar.

Kabak detoksu, içinde bol miktarda lif barındırdığı için kolon sağlığını korur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve kabızlığın giderilmesinde etkilidir.

Kabak Diyeti Nasıl Yapılır?

1.Gün
Kahvaltı:
Limon suyu serpilmiş havuç ve kabak salatası ile bir dilim kepekli ekmek

Öğle yemeği:

Kabak sebze çorbası (kabak, havuç, biber, kereviz, ıspanak, patates, brokoli, soğan ve zeytin yağ
Akşam yemeği:
Fırında pişmiş kabak

2.Gün
Kahvaltı:
Kabak salatası ve bir dilim tam tahıllı kepekli ekmek
Öğle yemeği:
Kabak püresi ve sebze çorbası
Akşam yemeği:
tarçın serpişmiş haşlama kabak
Ispanak Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Diyet Listesi

3.Gün
Kahvaltı:
Tahıl (darı, yulaf veya pirinç) ile kabak püresi
Öğle yemeği:
Tam buğday unu ile yapılmış besleyici kabak çorbası ve kabaktan yapılmış kek
Akşam yemeği:
İki dilim tost ekmeği, kabak salatası, ve ananas
Kahvaltı:
Bir dilim tam tahıllı kepekli ekmek ve kabak salatası
Öğle Yemeği:
Sebze ve mantar, güveçte kabak
Akşam yemeği:
Kabaklı elma salatası

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Kabak detoksu, hızlı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda kabak detoksu ile kısa bir süre içinde kilo vermek için kullanılan malzemelerin ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Malzeme listesinde bulunan ürünleri belirtilen miktarda kullanarak tüm malzemeleri bir kapta sıvılaşıncaya kadar karıştırarak kabak detoksu hazırlayabilirsiniz. İsteğinize ve ağız tadınıza göre çeşitli baharatlar kullanarak detoksu zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda içine bir tarçın çubuğu koyarak şekerinizin düzenlenmesini de sağlayabilirsiniz. Kabak detoksunu düzenli bir şekilde yaptığınız zaman kısa bir süre içinde 3-5 kilo rahatlıkla ve

Kabak Detoksu Yapmak için Gereken Malzemeler

2 tane kabak

2 yemek kaşığı yağsız yoğurt

2 adet ceviz içi

2 yemek kaşığı ince kıyılmış dere otu

Baharat

Kabağın Vücuda Faydaları

Kabak, az yağlı, besleyici, şifalı, besin değeri yüksek ve bol lif içeren bir sebzedir. Bu sebze kilo vermek isteyenlerin de en çok tercih ettiği besinler arasında yer alıyor. Kabak, göz sağlığını korumakla kalmıyor kansere karşı da kalkan görevi görüyor. Sindirim sistemini rahatlatma etkisi olan kabak aynı zamanda prostat sorunlarının çözülmesine de yardımcı olur. Kabağın içeriğinde az miktarda yağ bulunduğu için kilo vermek isteyenlerin çok tükettiği ürünler arasında yer alır. İçinde bol miktarda C vitamini bulunduğu için vücudun direncini arttırır ve hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı sağlar. Aynı zamanda kabağın, kemik sağlığını koruma konusunda önemli bir etkisi vardır. Kemik ve eklem hastalıklarının oluşumunu büyük ölçüde önler. Kabağın içinde bulunan demir, çinko ve fosfor gibi elementler osteoporoz oluşumunu önler. Bir fincan kabağın içinde yaklaşık 135 miligram beta karoten ve 2400 mikrogram lutein bulunur. Aynı zamanda kabak PMS sorunlarını da azaltmaya yardımcı olur ve stres nedeni ile oluşan krampların azalmasını sağlar.