Kabızlık neden olur?

Kabızlık neden olur?

Diyetisyen Gülçin Işık” Neden kabız oluyoruz? Hangi hastalıklar kabız olmamıza etkili oluyor? Tüm bu soruların cevabını sizler için yanıtladı.

Kabızlık, yetersiz sıklıkta dışkılama veya yetersiz dışkılama anlamında kullanılır. Erişkin de barsak hareketleri normal zamanı 20- 72 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Çok farklı nedenlere bağlı olabileceği, farklı organ sistem ve fonksiyonel problemlerden etkilenebileceği gösterilmiş farklı nedenler içerir.

Nedenlere göre bağırsakla ilişkili faktörler ve dış etkenler olarak ikiye ayrılarak değerlendirilebilir.

Dışkılama anormalliğinin en az 6 aydır devam ediyor olması tedavi ihtiyacı oluşturan bir durum olduğunu ortaya koyar.

Bağırsak ilişkili faktörler (primer); fonksiyonel, bağırsak otomatik çalışan sinir sistemi anormallikleri, dışkılama sırasında sfinkter (dışkılamayı tutmaya yarayan kaslar) gevşeme anormallikleri başlıca sayılabilmektedir. Özellikle sinir sistemi oluşumuna bağlı anormalliklerde semptomlar doğumdan beri devam etmekte, diğer problemlerde ise sonradan başlayan ve en az altı ay devam eden semptomlar bulunmaktadır. Sıklıkla lifli beslenme, spor ve kısa süreli laksatifler ile düzelen durumlardır

Barsak dışı etkenler(sekonder);

• İlaçlar, tümörler ve kanal daralmaları,

• Tiroid bozuklukları ve elektrolit bozuklukları (hipotiroidi, hiperkalsemi v.b.),

• Nörolojik bozukluklar (Parkinson hastalığı, multiple sklerozv.b.),

• Romatizmal hastalıklar (crohn, sistemik skleroz, amiloidozis, FIDAD (food intolerance depended autoimmunity disease) v.b.),

• Psikiyatrik hastalıklar (yeme bozuklukları, depresyon v.b.),

• Yiyecek alerjileri (besin intoleransı) başlıca ikincil nedenler olarak sayılabilir. İkincil nedenler daha ciddi diğer sistem problemleri ile birlikte olabildiğinden, tedavi altta yatan nedenin tedavisidir.

İnsan vücudu ile ilgili her değişiklik ve yeni beliren durum belirli şartlar altında mutlaka daha ileri tetkik ve tedavi süreciyle birlikte aydınlatılmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve sebebi aydınlatılmalıdır. Sebebinin aydınlatılmasıyla beraber çözüm de kaçınılmaz olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS