Kalbe giden damarlar neden tıkanır?

Kalbe giden damarlar neden tıkanır?

Kalbe giden damarlar neden tıkanır?

Kalbe giden damarlar neden tıkanır sorusuna Prof. Dr. Şevket Görgülü “Tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara içmek ailede kalp hastalığı olması kalp damarlarını tıkar.” yanıtını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Bu mahşerin 5 atlısından kaç tane varsa sizin de o kadar riskiniz yükselir. Ne kadarını kontrol altında tutarsanız damarlarınızın tıkanma olasılığı o kadar azalır.” diyen Prof. Dr. Şevket Görgülü konu hakkında bilgi verdi. 

Şeker hastalığınız varsa hiç şikâyetiniz olmayabilir. Ama %90 hastada yürürken, hızlı yürürken, dolu mideyle yürürken, rampa çıkarken, merdiven çıkarken, göğüste yanma, baskı, ağırlık hissi, boğaza ve kola yayılabilen dinlenmekle geçen şikâyet olur. 

 

Hastaların mevcut durumları ve şikayetlerine göre efor testi, kalp sintigrafisi gibi testlerin bozuk çıkması şüphe uyandırır. Ama asıl tanı anjiyografi yöntemiyle konur.

Damar tıkanıklığı tedavi edilmez is, kalp krizi, ani ölüm, kalp yetersizliği gibi istemediğimiz durumlara sebebiyet verebilir.

En büyük gelişme artık damar tıkanıklıklarında %99 hastada ameliyata gerek kalmadan sentle sorunu çözme imkânı. Yani ameliyatla tedaviler artık yavaş yavaş tarih oluyor. 

El bileğinden anjiyo artık sıklıkla uygulanıyor. Sadece kalp damar tıkanıklıkları değil bütün damar tıkanıklıklarını açarken el bileği atar damarı kullanılır. Böylece hasta işlemden sonra hemen ayağa kalkabilir. Kasık damarı kullanıldığında 6-12 saat hasta yatmak zorunda kalıyor ve bütün tuvalet ihtiyaçlarını burada gidermek zorunda kalıyor. Oysaki el bileğinden yapılan anjiyo ve girişim işlemlerinde hasta tuvalete yürüyerek rahatça gidebilir.