Kalp büyümesi neden olur, sebepleri nelerdir?

Kalp büyümesi neden olur, sebepleri nelerdir?

Kalp büyümesi neden olur, sebepleri nelerdir?

Kalp kaslarının kalınlaşması ile kalp büyümesi meydana gelir. Bunun nedenleri arasında kansızlık, yüksek tansiyon, vücutta fazla demir olması ya da kroner arter hastalığı sayılabilir. Ayrıca bazı virüsler ve kalp krizi de kalp büyümesine sebep olabilir. Kalp büyümesinin sebepleri ile beraber nelere yol açabileceğini ve tedavisinin ne olduğu hakkında merak edilen tüm detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalp büyümesinin tedavisinde genellikle kalp pili takılması, kalp kapakçığının değiştirilmesi ya da bypass ameliyatı tercih edilir. Ayrıca kalp nakli ya da kalp kapak ameliyatı da tedavi yöntemleri arasındadır.

Kalp büyümesi neden olur?

Kalp krizi: Kalp damarlarından biri tıkanır ve kalp kan pompalayamazsa kişi kalp krizi geçirir. Kan dolaşımının bozulması da genellikle kalpte meydana gelen pıhtılaşmalardır. Kan dolaşımı bozulduğunda kalp kasları hasara uğrar ve kalp büyümesi meydana gelebilir.

Anemi (kansızlık): Sağlıklı kırmızı kan hücreleri yetersiz olduğunda kansızlık ortaya çıkar. Vücuda oksijen vermek ile görevli olan kan hücreleri az olduğunda vücuttaki oksijende de azalma meydana gelir. Bunun sonucunda kalp işlevini doğru yerine getiremez ve oksijenin azalması ile kalp işleyişi bozularak büyümeye sebep olur.

Yüksek tansiyon: Aşırı tuz tüketimi, alkol ya da sigara kullanımı ve hareketsiz yaşam yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Yüksek tansiyon da kişilerde halsizlik, kalp çarpıntısı ya da kulak uğuldaması ile kendini gösterir. Kişiler yüksek tansiyon hastasıyla ve uzun süre tedavi görmezlerse kalp kasları kalınlaşarak kalp büyümesine sebep olabilir.

Sebepleri nelerdir? 
Kalp büyümesinin birden çok sebebi vardır. Bu sebepleri bilmek ve ne zaman müdahale edilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Kalp büyümesi sebeplerini şu şekilde devam ettirmek mümkündür:

Kroner arter hastalığı: Kalp işleyişi için önemli olan kroner arter daraldığı zaman kroner arter hastalığı ortaya çıkar. Bu daralma sonucunda kalp kası kuvvetini yitirir ve genişler. Kalp kasının genişlemesi ile beraber de kalp büyüyebilir.

Vücutta fazla demir olması: Yüksek miktarda demir kalpte biriktiği zaman kalp çarpıntısına, düzensiz kalp atışına ya da kalp büyümesine sebep olabilir.

Virüsler: Bazı mikroorganizma ve virüsler kalp büyümesine sebep olabilir. Kalp kasını tutarlar ve kalbin büyümesine neden olur. Özellikle çağımızın hastalığı olan Covid-19 da kalp kasını tutarak kalbin büyümesine yol açmaktadır.

Nelere yol açabilir? 
Kalp kasının kalınlaşması sonucu kalpte büyüme olabilir. Bu da birçok farklı sorunu beraberinde getirebilen bir durumdur. Kalp kaslarında kalınlaşma ve kalbinde büyüme olan kişiler kroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ya da inme gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Ayrıca ritim bozukluğu ve ani ölüm oranı da bu kişilerde oldukça yüksektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tedavisi nedir?

Kalp büyümesinin altında yatan sebebe göre tedavi yöntemi belirlenmesi gerekir. Kalp büyümesinde genellikle kalp nakli ameliyatı, kalp kapak ameliyatı, kroner bypass ameliyatı, kalp kapakçığının değiştirilmesi ya da kalp pili takılması tercih edilir. Bu tedaviler için uzmanların tavsiyeleri arasında da hastaların bu süreçte bol su tüketmeleri vardır.

Verilen ilaçların tedavi boyunca düzenli kullanılması, zerdeçallı suyun en az 2-3 bardak içilmesi ve her gün 1-2 diş sarımsak tüketilmesi yer alır. Bu kişiler günden 2 bardak yeşil çay içmeli ve stresten, alkol ile sigaradan da mutlaka uzak durmalıdır. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak ve uyku düzeni oluşturmak da tedavi süreci için oldukça önemlidir.