Kalp krizi anında yapılması gereken 9 ilk yardım adımı

Kalp krizi anında yapılması gereken 9 ilk yardım adımı

Kalp krizi ne zaman geleceği belli olmayan bir durum. Kalp krizi hem erkeklerde hem de kadınlarda sık sık görülüyor. Kalp krizinin nedenleri arasında yaşam tarzı ve genetik faktörler de yer rol oynuyor. Peki kalp krizi anında neler yapılmalı? Kalp krizinin belirtilerini bilmek kalp krizi anında müdahale etmeyi kolaylaştırabilir. İşte kalp krizi anında yapılması gereken 9 ilk yardım adımı, kalp krizinin nedenleri ve belirtileri.

Prof.Dr. Bilal Boztosun, “Kalp krizi anında soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su kalp damarlarında büzüşmeye yol açarak mevcut durumu daha da kötüleştirebilir” dedi.

Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bilal Boztosun, kalp krizi anında hayatınızı kurtaracak önlemlere ilişkin açıklama yaptı.

 

Kalp krizi anında neler yapılmalı?
 Prof. Dr. Bilal Boztosun, kalp krizi anında yapılması gereken 9 ilk yardım adımı şöyle sıraladı:

Bulunduğunuz yerin kapısını aralayın ve böylece yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olursunuz.
Kesin kalp hastası tanısı konulmayanlara dilaltı ilaçlar verilmemeli. İlaç şiddetli başağrısı yapabilir. İlk defa alan bir kişide tansiyonu birden düşürebilir hatta düşüp bayılmaya yol açabilir.
Bir bardak su ile aspirin için.
Bunun dışında başka bir şey yiyip içmeye çalışmayın.
Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir Bu nedenle kuvvetli biçimde öksürmeye çalışmak işe yarayabilir.
Pencerenizi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
Kendinizi yoracak hareketlerden kaçının yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin, ayakta beklemek uygun değil.
Sırtınıza ya da göğüs bölgesine masaj yaptırmayın.
Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su kalp damarlarında büzüşmeye yol açarak mevcut durumu daha da kötüleştirebilir.

Kalp krizi belirtileri
 

Terleme, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi bulguların kalp krizine eşlik edebileceğini aktaran Boztosun, “Çoğu kalp krizi göğüs kafesinin ortasında hissedilen bir ağrıya neden olur. Şikayet genelde birkaç dakika sürer, ani ve yoğun vasıfta hissedilir. Ancak bazen belirtiler yavaş bir şekilde başlar, hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Baskı, sıkışma, ağırlık, ağrı gibi belirtilerle ilerleyebilir. Hazımsızlık, göğüste yanma gibi mide rahatsızlığı şikayetleri ile de karışacak şekilde oluşabilir. Bu ağrı kollara, sırta, boyna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılım gösterebilir. Halk arasında göğse fil oturmuş, kemerle ya da mengene ile sıkılıyor gibi bir his yaratır” diye konuştu.

 

Kalp krizi geçiren hastaların yüzde 1’inin bayılma şikayeti ile acil servise getirildiğini bildiren Boztosun, her göğüs ağrısının kalp krizi olmadığını belirtti. 

Sürekli devam eden bir ağrının söz konusu olması gerektiğine dikkat çeken Boztosun, “Sadece hareket edildiğinde ya da nefes alındığında yaşanan batma tarzında bir ağrı değildir. Çok kısa süreli bir kaç saniye süren ağrılar genellikle kalp krizi ağrısı olarak değerlendirilmez” açıklamalarını yaptı.

 

Bazı insanlarda tipik kalp krizi ağrısında görülen bu belirtiler görülmeyebileceğini aktaran Boztosun, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Özellikle diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri ile kalp krizi geçirebilirler. Yüksek tansiyonu olan, şeker hastalığı olan, kolesterolü yüksek olan, obez, sigara içen, egzersiz yapmayan, ve ailesinde kalp krizi hikayesi olanlarda risk daha yüksektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS