Kalp krizi belirtileri: Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız?

Kalp krizi belirtileri: Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız?

Kalp krizi belirtileri: Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız?

Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız? Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Her göğüs ağrısı kalp kalp krizi midir? Kriz anında nasıl müdahale etmek gerekir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalp krizinin ilk ortaya çıkış şekli ‘göğüs ağrısının oluşması kalp krizinin kendisidir’ olarak tanımlanıyor. Fakat bazı kişilerde hafif göğüs ağrıları ileride oluşabilecek kalp krizinin habercisi olabiliyor. Özellikle eforla gelen, yürüme veya merdiven çıkmakla göğüs de oluşan baskı ve yanma tarzındaki ağrılar, kalp krizi habercisi olabiliyor. Ancak çoğu kişide kalp krizi habersiz ortaya çıkıyor.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

-Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi,

-Sol kola ve çeneye doğru yayılan ağrı,

-Hareket edince artan ağrı,

-Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme,

-Mide bulantısı,

-Nefes darlığı,

-Öksürük,

-Baş dönmesi,

-Bayılma,

-Kusma,

-Soğuk terleme,

-Çarpıntı,

-Aşırı halsizlik,

Bazı insanlarda bu belirtiler görülmeyebilir.

Her göğüs ağrısı kalp krizi değildir

Kalp krizinin en önemli belirtisi olan göğüs ağrısı, çok sayıda göğüs ağrısı tipine sahip. Bunların büyük oranı kalpten kaynaklanmayan göğüs ağrılarıdır. Kalbin damar tıkanıklığına bağlı olarak ağrı, genellikle göğsün ortasında yer alıyor. Ağrı, yanma veya baskı şeklinde sol kola, bazen de sağ kola yayılabilir. Ağrıya çoğu zaman mide bulantısı ve terleme eşlik eder.


Kalp krizine karşı genetik test

Kriz anında nasıl müdahale etmek gerekir?

Kalp krizi anında yapılması gereken tek şey, kişiyi bir an önce acil servise ulaştırmaktır. Çünkü kalp krizi kalbin durmasıyla sonuçlanabiliyor ve ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kriz esnasında hasta taksi veya arabadaysa gerekli müdahale yapılamaz ama ambulansta defibratörlerle müdahale edilebilir. Eğer kişi dilaltı hapı kullanıyorsa, bu ilaçtan bir ya da iki tane almak kalp krizine iyi gelebilir.