Son Dakika

Kan bağışının önemi nedir? Faydaları nelerdir?

A A

13.11.2021 - 11:56

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinem Yiğit Uğur, kan bağışının önemi ve faydaları hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Kan bağışının önemi nedir? Faydaları nelerdir?

Kan bağışı, 15 – 20 dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşebilen bir olaydır. Alkol kullanmayan ve bulaşıcı hastalığı olmayan 18 – 64 yaş arası her sağlıklı birey kan verebilir. 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede kan bağışında bulunduğumuzda, hem bağışı yapan kişi hem de binlerce kişi bu bağıştan fayda görür. Kan bağışı yapan kişide tansiyon yüksekliği düşeceği için kalp krizi, felç geçirme riski azalmaktadır.

Aynı şekilde kanında demir miktarı yüksek kişiler, kan bağışı yapmaları sonucunda bu yüksek miktardaki demir azalacağı için kanser riski de azalmaktadır.

Yorgunluk, stres, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi bulgular ortadan kalkmaktadır. Yani kan veren kişi huzur bulmaktadır. Bir kişi kan bağışı ile 3 kişiye yardım edebilmektedir. Yenidoğan ünitelerinde, kalp nakli ameliyatlarında ve acil vakalarda çok fazla kana ihtiyaç duymaktayız.

Kalp, böbrek ve karaciğer nakli çok fazla miktarda, sık sık kan transfüzyonu yaptığımız vakalardır. Aynı şekilde, yenidoğan ünitelerinde, anne ve bebeğin kan uyuşmazlığı olduğunda çok miktarda kana ihtiyaç duyulmaktadır.

Trafik kazaları ve kanamalı ameliyatlarda da kan stoğumuzun yeterli olması gerekmektedir. Kan bağışında bulunan kişi hem kendisi için hem de çevresi için fayda sağlamaktadır.