Karaciğer sağlığına dikkat edenler bu besinleri tüketiyor!

Karaciğer sağlığına dikkat edenler bu besinleri tüketiyor!

Karaciğer sağlığına dikkat edenler bu besinleri tüketiyor!

Karaciğer yerine getirdiği birçok işlev ile sağlıklı bir beden için kilit organlardan biridir. Vücuttaki toksinleri filtreleme özelliği ile ekstra bir özen isteyen karaciğer için tüketilen besinler de oldukça önemlidir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Enginar 
Karaciğer sağlığını düşünenler öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Daha sağlıklı ve doğal gıdalara yöneliyor. Çünkü doğal yollardan üretilen birçok besin karaciğer sağlığına ilaçlardan daha çok fayda sağlıyor.

Siyah turp ile enginar, karaciğer fonksiyonu için faydalı besinlerin zirvesinde yer alır. Enginar, safra salgılanması ve sindirim üzerindeki doğrudan etkisi sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Hem yemeklerde hem de çay olarak kullanılabilen enginarı tüketmek istediğinizde karaciğer için aktif maddelerinin çoğunun yapraklarda bulunduğunu unutmayın.

Kuruyemişler 
Ceviz, badem veya fındık gibi yağlı tohumlar fosfor açısından zengindir. Tüketimleri, karaciğeri arındırmaya ve karaciğer hastalığına neden olan yağ birikimini önleyen lipid metabolizmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 Zerdeçal 
Zerdeçal taze veya gıda takviyeleri şeklinde bulunabilen çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu baharat, içerdiği kurkumin sayesinde karaciğer gibi organları belirli toksinlere karşı korumaya yardımcı olur. Antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Karaciğer hastalıkları da dahil olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede etkilidir. Vücudu temizlemeye yardımcı olur, sindirime yardımcı olur ve kanseri önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir karaciğer için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Bitter çikolata 
Bitter çikolata karaciğer için iyi bir besindir. Ancak dikkat edin, herhangi bir çikolata değil: en az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolatalar yararlıdır. Herhangi bir yiyecek gibi, ölçülü olarak tüketilmelidir. Bitter çikolata iyi bir antioksidan kaynağıdır ve karaciğer için koruyucudurç Ek olarak, magnezyum içeriği bu karaciğer kalkanı etkisini güçlendirir. Toksinlerden kurtulmak için etkilidir.

Pancar 
 Pancar antioksidanlar açısından zengindir. Serbest radikallerle ve hücre yaşlanmasıyla savaşmaya yardımcı olan pancar bu besinlerin yanı sıra demir ve folik asit de içerir. Vücuttan toksin atılımına yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Greyfurt 
Harika rengi ve keskin tadı ile greyfurt mükemmel bir meyvedir. Ancak lezzetlerinin ötesinde, özellikle karaciğer için birçok faydası vardır. Greyfurt, karaciğerde olası hasarı önleyen bir molekül olan naringin içerir. Ayrıca greyfurtun yüksek C vitamini içeriği, organ hücrelerinin serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olur.

Sarımsak 
Sarımsak, temel sağlığı destekleyen çok eksiksiz bir besindir. Nitekim selenyum kaynağı olan sarımsak, karaciğerin uyarılmasını hızlandırır ve hücrelerini oksidasyona karşı korur. Selenyum detoks sürecini destekleyen enzimlerin aktivasyonuna katılır. Karaciğeri uyarmak için tüm salata, et ve sebze yemeklerinize sarımsak ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda , halihazırda hastalıklı bir karaciğerin yenilenmesi için özellikle faydalı olan doğal bir antibiyotiktir .

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avokado 
Avokado karaciğer üzerinde dikkate değer bir etkiye sahiptir. İçerdiği doğal yağ asitleri, karaciğer üzerinde onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve toksinlerin vücuttan atılımına katılır.

Biberiye 
Biberiye, antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Karaciğer hücreleri tarafından safra salgılanmasını uyarır, sindirimi kolaylaştırır ve böylece toksinlerin atılmasına katılır. Bu onarıcı etkiler, yorgunlukla savaşmaya da yardımcı olur.