Karaciğer yağlanmasını engelleyen besinler

Karaciğer yağlanmasını engelleyen besinler

Kilo artışının karaciğer yağlanmasına sebep olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, karaciğer yağlanmasını engelleyen besin ve içecekler hakkında bilgilerini aktardı.

Basit şeker içeren tatlı, gofret, bisküvi gibi birçok ürünün içerisinde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar veya şeker bulunmaktadır. Şeker veya mısır şurubu veya fruktoz, fazla miktarda alındığında, insülin direnci ortaya çıkmaktadır. Artan insülin direnci, ağırlık artışını tetiklemektedir. Ağırlık artışı, bel çevresinin genişlemesine yol açmaktadır. Böylece karaciğer yağlanmasının başlangıcı oluşmaktadır.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için ne yemeliyiz?

Beyaz undan yapılmış yiyecekler de aynı şeker içeren yiyecekler gibi karaciğer yağlanmasını artırmaktadır. Basit karbonhidratlar yerine (beyaz-esmer ekmek, pirinç, patates, un, mısır, pizza, makarna, cips, mısır gevreği, fruktoz içeren meyve suları, gazlı içecekler) kompleks karbonhidratları (tam buğday, tahıl, baklagiller, taze meyve, yeşil sebze) tercih etmek, hem ağırlık kontrolünü sağlamakta, hem de karaciğeri basit şeker gibi yormamaktadır.

Günlük taze sebze ve meyveler, balık, tavuk veya hindi gibi beyaz etler, kuru baklagiller ve yulaf gibi lifli gıdalar, karaciğeri yormayan besinlerdir. Karaciğer yağlanmasına karşı mevsim sebze ve meyvelerinin ağırlıklı olduğu, zeytinyağın tercih edildiği ''Akdeniz tipi'' beslenme önerilmektedir. Özellikler enginar, safra kesesi taşının akışını kolaylaştırdığı için, karaciğer detoksu açısından çok önemli bir besindir. Antioksidan bakımından zengin olan meyvelerin tüketilmesi (kırmızı-mor meyveler), meydana gelmiş olan karaciğer fonksiyon bozukluklarını gidermektedir.

Su

Su vücudumuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olacağı için, her gün en az 2 litre su içmek çok önemlidir.

Kahve

Kahvenin içerdiği kafeol ve polifenol gibi antioksidan maddeler sayesinde karaciğerde yağlanma ve alkole bağlı karaciğer hasarına iyi geldiği yapılan çalışmalarda saptanmıştır. Ancak kalp sağlığı, hipertansiyon ve mide-barsak sistemi dikkate alındığında, kahve tüketiminin mutlaka uzmana danışılarak yapılması gerekmektedir.

Meyve suyu

Meyve suyu ve gazlı içecekler, taze sıkılmış meyve suları da dahil olmak üzere, yüksek oranda glikoz ve fruktoz içerdiğinden, lif içerikleri yüksek oluşu, kan şekerini hızlıca yükseltmektedirler. Böylece, ağırlık artışına bağlı bel çevresi genişletmekte ve karaciğer yağlanmasını tetiklenmektedir. Meyvenin kendisini günde 2 porsiyon kadar yemek, karaciğer yağlanmasını önlemede dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bitkisel protein ve lif içeriğinin yüksek, doymuş yağ içeriğinin düşük olması bakımından kuru baklagiller karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinlerdendir. Haftada 2 kez kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagil yemeği tüketmeye özen gösterilmelidir.

Omega 3 tüketimi oldukça önemli!

Omega 3 tüketimi, karaciğer yağlanmasının azalmasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken, omega 3 içeriği yüksek balık ve cevizin herhangi bir işleme tabi tutulmamasıdır. Kızarmış balık ve tuzlu kavrulmuş badem ve fındık gibi kuruyemişleri tüketmek, karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyecektir.

Yüksek oranda doymuş yağ (krema, mayonez, tereyağı, iç yağ gibi) tüketmek ağırlık artışına yol açacağından, karaciğer yağlanmasını tetiklemektedir. Katkı maddesi içeren gıdalardan ve işlenmiş etlerden uzak durmak karaciğer yağlanmasını azaltacaktır.

Düzenli olarak alkol tüketen bireylerde, vücutta biriken toksinler, karaciğer hücrelerine zarar vererek siroz oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Bilinçsiz olarak kullanılan bazı bitkisel ürünler/çaylar karaciğere fayda yerine zarar verebilmektedir. Bu tarz ürünler kullanırken mutlaka eczaneden alınmalı ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS