Karaciğerinizin sevgiye ihtiyacı olduğunu gösteren 10 işaret

Vücudumuzun hem fiziki anlamda hem de üstlendiği görev anlamında en ağır organı, karaciğerdir. Karaciğer antikor üretiminden kan şekerinin normal seviyede tutulmasına, vücut ısısını ayarlamaktan toksinleri zararsız hale getirmeye kadar pek çok önemli görev üstlenir. Ancak çevremizdeki toksin kaynaklarının artması sebebiyle karaciğerimiz de bu durumdan maalesef olumsuz etkilendi. Vücudunuzdaki birtakım değişimlerden karaciğerinizin ne derece etkilendiğini anlamak ise mümkün. Peki, karaciğerinizin yardıma ve sevgiye ihtiyacını olduğunu nasıl anlarsınız? İşte dikkat etmeniz gereken 10 işaret... (PembeNar)1-Halsizlik ve yorgunluk 
Karaciğerimiz gerektiği gibi çalışmadığında toksinler vücudumuza aşırı yüklenmeye başlar, bu da vücudun enerjimizi önemli ölçüde aşağı çeker. Araştırmalar, bunun beyinde yer alan sinir uyaranlarındaki değişiklikler nedeniyle meydana geldiğini gösteriyor.

Karaciğeriniz iyi çalışmadığı için kanınızda biriken toksik maddeler de kafa karışıklığı ve ruh hali değişiklikleri gibi bir dizi bilişsel soruna yol açabiliyor. Anormal yorgunluk veya genel halsizlik hissi, yavaş çalışan bir karaciğerin göstergesi olabilir.

2-Ciltte oluşan yaralar ve lekeler 
Cildimiz, vücudumuzun içinde olup bitenlerin yansıtan en güzel aynadır. Bu nedenle fazla miktarda toksinle yaşadığımızda bunlar deride patlak vermeye başlar.

Anormal şekilde beliren yaralar, sivilciler karaciğerinizin detoksifiye olmaya çalıştığı anlamına gelebilir. Yani aşırı miktarda toksine boğulan karaciğer bunları atmak için deriyi araç olarak kullanır.

3- Göbek bölgesi yağlanması
Karaciğer, yağ metabolizmasını düzenlemek için hayati bir organdır. Bu nedenle haddinden fazla toksine maruz kaldığında karın bölgesinde çok fazla yağ birikmeye başlayarak fazla kiloya sebep olur. Sağlıklı yağlar, gelişen vücutlar için çok önemlidir ancak vücutta parçalanamazlar ve kullanılamazlarsa depolanıp zamanla sıkıntı yaratabilirler.

4-Yağlı karaciğer 
Karaciğer yağlanması, kilo alımı gibi yağ metabolizması ile ilişkilidir. Fazla yağ, karaciğerin işlevini ve vücudun doğal detoksifikasyon sürecini bozabilir.


Yağlı karaciğer hastalığı, yağ hücrelerinin karaciğerin içine yerleşmesiyle ortaya çıkar. Dikkate alınmadığında aşırı iltihaplanmaya neden olabilir ve genellikle çevredeki dokulara zarar verir.

5- Kan şekeri bozuklukları 
Karaciğer iyi çalışmadığında vücuttaki tüm dengeler bundan etkilenir. Bu dengeler bozulduğunda da sağlıksız ve bağımlılığa yol açan yiyeceklere daha fazla başvururuz.

Karaciğerin pek çok görevinden biri de kan şekerini düzenlemektir ancak karaciğer çok fazla yağ ve toksin ile baş etmek zorunda kaldığında insüline yanıt veremez hale gelir. Bu da kanda glikoz birikmesine yol açarak tip 2 diyabete yakalanma riskini artırır.

6-Yavaş sindirim 
Karaciğerin toksinleri yok etme konusundaki yeteneği azaldıkça sindirim sıkıntısı da artar. Karaciğerin bir görevi de, safra tuzlarını dışkıya bırakarak onlara kahverengi rengi vermektir.Bu işlev herhangi bir şekilde bozulursa atıklar grimsi, killi bir renk almaya başlar. Bu, karaciğerde herhangi bir sıkıntı olup olmadığını belirlemenin en iyi yollarından biridir.

7-Yağlı yemeklerden sonra bulantı 
Aşırı toksin yükü ile mücadele eden karaciğer özellikle de düşük kaliteli yağlardan yapılan yiyecekleri işlemekte zorlanabilir.

Yağ metabolizmasının bozulması da mide bulantısı hissinin artmasına neden olur. Bu durum bazen kusmaya kadar gidebilir.

8-Karın ağrıları 
Karaciğer karnın sağ tarafı kaplayan büyük bir organdır ve bu bölgeden gelen ağrılar karaciğerin biraz sevgiye ihtiyacı olduğunu gösterebilir.

Bu ağrıların sebebi ise iltihaplanma, temel işlevdeki zorluk veya karaciğer üzerinde fiziksel bir etkiye sahip olmaya başlayan toksinler olabilir.

9-Beyaz veya sarı tabakayla kaplı dil 
Geleneksel Çin tıbbına göre dil, hastanın sağlık durumunun harika bir göstergesidir.


 

Dilin kalın beyaz ya da sarı mukoza kaplanması ya da ağız kokusu, genellikle yavaş karaciğer fonksiyonunun bir işaretidir.

10-Hormon dengesizliği 
Karaciğer; seks hormonları, tiroid hormonları, kortizon ve diğer adrenal hormonların dengesini düzenler. Pek çok işlevinden biri, bu hormonların fazlalığını vücuttan atmaktır.

Bu nedenle karaciğerin işlevi bozulduğunda, vücuttaki hormonlar da normal seviyeyi yakalamak için mücadele eder. Bu tablo da bazı kronik hastalıklara yol açabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS